7 grudnia 2001

BURZLIWE DYSKUSJE

Za nami sesja podatkowa. Jakkolwiek płacenie podatków i uiszczanie opłat traktujemy jako dolegliwość, to rozumiemy jednak, że inaczej być nie może. Jeżeli wzrost podatków i opłat jest w przyzwoitej relacji z inflacją, to jesteśmy w stanie to przetrawić. Burzymy się natomiast, jeżeli wzrost opłat wyraźnie od inflacji odbiega. Taka burza towarzyszy dyskusji przy ustalaniu wysokości opłaty za wodę i ścieki na rok 2002. Najpierw na posiedzeniach Zarządu, następnie - w trakcie obrad komisji Rady.

Do kalkulacji kosztów ZGK Sp. Z o.o. przyjęło 6% wskaźnik inflacji. Wyliczenia i zestawienia ujęto w tabelach. W opisie czytamy: "Analiza porównawcza poziomu kosztów na rok 2002 i kosztów na rok 2001 uwidacznia w wyraźny sposób, że ich wzrost wiąże się przede wszystkim z wydatkami nie będącymi w bezpośrednim związku ze sposobem prowadzenia zakładu, jego organizacją, czy też z zakresem realizacji zadań." Koszty, na które ma wpływ ZGK zostały ostro wyciśnięte, np. koszty osobowe, w stosunku do roku ubiegłego, zostały zmniejszone do 84% na wodociągach i 87% na oczyszczalni. Podobnie - koszty ogólnozakładowe: do 86% na wodociągach i 92 % na oczyszczalni.

Natomiast ogromny procentowy skok, w zestawieniu kalkulacyjnym, jest w pozycji "opłaty za korzystanie ze środowiska" - 382% na wodociągach i 801% na oczyszczalni.

 

O komentarz poprosiliśmy Rafała Jarosa, prezesa ZGK Sp.z o.o.

Nad kalkulacją cen za metr sześcienny wody i odprowadzanych ścieków pracował zespół fachowców. Powstał wielostronicowy dokument z dokładnymi i rzetelnymi analizami, wyliczeniami i wyjaśnieniami. W wyliczeniach odnosiliśmy się do roku 2001. Wielkość produkcji wody i ścieków w roku 2002 zakładaliśmy przyjmując przewidywane wykonanie w roku 2001. Obserwujemy, że od kilku lat systematycznie spada ilość zużywanej wody przez konsumentów. Wynika to z dokładnego opomiarowania - prawie wszędzie są wodomierze - ale również z oszczędzania zużycia wody przez odbiorców. Paradoksalnie wpływa to na cenę ponieważ pewne koszty są stałe. Dużym kosztem jest amortyzacja. W planie rzeczowym ujęliśmy znaczne środki na poprawę techniczno-eksploatacyjną, np. wymianę pomp.

Pewne nasze założenia były korygowane w trakcie dyskusji na posiedzeniach Zarządu. Nową pozycja w kalkulacji jest zysk. W pierwszej wersji przyjęliśmy go na poziomie 15%. Na sugestię Zarządu obniżyliśmy do 5%.

Drakońskim wzrostem, który musieliśmy uwzględnić w kalkulacji, jest wzrost opłat za korzystanie ze środowiska, odprowadzany przez ZGK do Urzędu Marszałkowskiego na Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska . Dotyczy to poboru wód podziemnych i gospodarki ściekowej. W roku 2001, za każdy wyprodukowany metr sześcienny wody odprowadzaliśmy 2 grosze. Rozporządzeniem Rady Ministrów opłata została zwiększona sześciokrotnie do 12,5.

Jako konsument burzę się na tak drastyczny wzrost, ale z drugiej strony patrząc, wiemy wszyscy jak bardzo mamy zdegradowane środowisko naturalne. Myślę, że intencją ustawodawcy było wymuszenie podnoszenia nakładów na ochronę środowiska, a i oszczędnego gospodarowania zasobami wody oraz rozumnego ściekami.

notowała: Romana Obrocka

Na sesji w dniu 28 listopada 2001roku radni, 10 głosami za, przy 7 głosach przeciw i 4 wstrzymujących się przyjęli stawki opłat za wodę i odprowadzanie ścieków według projektu Zarządu.

Serwis prasowy nr 64
21 grudnia 2001

 

Serwis prasowy nr 63
7 grudnia 2001