31 stycznia 2003

SZKOŁA Z KLASĄ

Logo_szkoly_d.gif (11761 bytes)

W dniu 17.01.2003r. odwiedziliśmy Szkołę Podstawową nr 3, gdzie wraz z seniorami i kombatantami oglądaliśmy szkolne jasełka.

Po wejściu do holu budynku szkolnego zwraca na siebie uwagę - oprócz bieżących wystaw - fresk ścienny przedstawiający panoramę miasta i plakat zapraszający do wzięcia udziału w tegorocznym przedsięwzięciu zainicjowanym przez Gazetę Wyborczą i fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej: "Szkoła z klasą". Patronat nad akcją objął prezydent Aleksander Kwaśniewski. "Trójka bierze w niej udział.

panorama_d.jpg (18233 bytes)
Fragment panoramy miasta z malowidła ściennego wykonanego przez artystę plastyka Andrzeja Jarodzkiego.

To było moje marzenie - mówi Krystyna Haładaj, dyrektor SP3. Będąc w różnych miejscach, np. w szkole w Niemczech zwróciłam uwagę na to, jak bardzo hołubione jest pojęcie regionalizmu. Wiele programów dydaktycznych wywodzi się i pracuje na rzecz umacniania więzi ze swoim regionem. W naszej szkole uruchomiliśmy program edukacji regionalno-historycznej. Składają się na niego cząstkowe działania wychowawcze w każdej klasie, np. różne formy przybiera stale prowadzony konkurs wiedzy o regionie.

pojemniki_segregacja_d.jpg (19584 bytes)
Pojemniki na segregowane odpady zasponsorował PACON. Szkolny Program Edukacji Ekologicznej prowadzi Urszula Mielniczuk.

szkolny_chor_d.jpg (26733 bytes)
Szkolny chór, Święta Rodzina, aniołowie ...

trzej_krolowie_d.jpg (26799 bytes)
... pastuszkowie i Trzej Królowie.

Zespół wokalno-muzyczny powstał we wrześniu 2000r. Śpiew, gra i taniec w wykonaniu zespołu prowadzonego przez Joannę Marcinkowską wzbogacają różne przedstawienia szkolnych kół teatralnych. Uczniowie z zespołu każdego roku biorą udział w Powiatowym Przeglądzie Kolęd. W styczniowym Przeglądzie wyróżnienie zdobyły: Małgorzata Litwinowicz, Karolina Kazana, Karolina Potyraj, Angelika Dunaj i Katarzyna Margas. W oczekiwaniu na święta Bożego Narodzenia dzieci przygotowały kartki świąteczne, które stały się ozdobą szkoły i Trzebnickiego Ośrodka Kultury, w którym jednocześnie na konkursie zdobyły laury: kartka Kai Kołt - wyróżnienie, Kamili Kowalskiej - II miejsce, Piotra Meslika - III miejsce. Obecnie pracujemy nad oprawą muzyczną oraz choreografią układów tanecznych do bajki "Jaś i Małgosia" Jana Brzechwy - mówi Joanna Marcinkowska.

Z kolei koło plastyczno-teatralne istnieje w SP3 od września 2003 roku. Jego uczestnikami są uczniowie klasy Ia. Wychowawczynią klasy i opiekunką koła jest Agnieszka Garczyk - kształcenie zintegrowane. Pod kierunkiem Adama Politowicza i Jonny Luty koło przygotowało jasełka "Nasza szopka" prezentowane w okresie bożonarodzeniowo-noworocznym.

Oba zespoły dały w styczniu 6 przedstawień dla lokalnych społeczności, w tym dla rodziców dzieci klas pierwszych połączonych z zajęciami otwartymi.

Naszą ideą jest podmiotowe traktowanie ucznia - kontynuuje dyr. Krystyna Haładaj - ze szczególnym wspieraniem indywidualnego rozwoju i indywidualnych talentów. Zajęcia pozalekcyjne - dotychczas - były dostępne dla klas starszych, a od obecnego roku również dla klas młodszych. Uruchomiliśmy "Program Wspierania Uzdolnień", który prowadzą Alicja Łukomska i Małgorzata Wolska. Prowadzenie wszelkich tematycznych programów jest społeczną pracą nauczycieli, tzw. pracą "na górkę" i może być podstawą do ubiegania się o awans zawodowy.

Tytułowa akcja

Szkoła może podjąć zadania z 6 tematycznych zasad edukacji bliżej sprecyzowanych w 30 zadaniach. "Trójka" wybrała 6 następujących zagadnień:

  1. Uczniowie w centrum uwagi
  2. Poinformujmy, jak oceniamy
  3. Festiwal nauki
  4. Nasza mała i wielka ojczyzna
  5. Rodzice bliżej szkoły
  6. Dostępny komputer i Internet

Odnośnie punktu 1. i 2. wprowadziliśmy dwie zasady: kwadrans organizacyjny i konsultacje przedmiotowe - opowiada Dyrektor. Trzy razy w tygodniu przed lekcjami uczeń ma 15 minut na indywidualne, bezpośrednie spotkanie ze swoim wychowawcą i podzielenie się wszelkimi uwagami. Natomiast konsultacje przedmiotowe są dla uczniów z klas IV - VI, którzy nie zrozumieli lekcji, nie zdążyli sporządzić notatki lub z jakiegoś innego powodu potrzebują dodatkowych wyjaśnień. Chcemy, żeby te dwie innowacje wrosły w krajobraz szkoły i stały się zwyczajem.

Innych pomysłów związanych z uczestnictwem w tytułowym przedsięwzięciu, na razie, nie ujawniamy, ale według zapewnień dyrektor K. Haładaj szkoła będzie czynić starania aby jak najlepiej się zaprezentować.

RO

drzewo_genealogiczne_d.jpg (24515 bytes)
Na wyniki i sukcesy szkoły pracuje zespół nauczycieli uporządkowany na wzór drzewa genealogicznego przez uczniów klasy Via.

Szkoła Podstawowa Nr 3
55-120 Oborniki Śląskie
ul. Trzebnicka 33
tel. 310 14 81
e-mail: sp3obornikisl@wp.pl
dyrektor: Krystyna Haładaj
wicedyrektor: Małgorzata Król
sekretariat: Ewa Podleśny

Serwis prasowy nr 77
23 - 31 stycznia 2003