27 sierpnia 2002

POLITYKI RESTRUKTURYZACYJNEJ CIĄG DALSZY

Na posiedzeniu Zarządu Miejskiego w dniu 24. lipca br. został zaakceptowany wynik postępowania przetargowego na wyłonienie firmy, która w imieniu Gminy będzie prowadzić eksploatację wysypiska. Przetarg wygrała Agencja Gospodarki Odpadami z siedzibą w Obornikach Śląskich. Przekazanie składowiska do eksploatacji odbyło się w dniu 7. sierpnia 2002 roku.

O komentarz poprosiliśmy burmistrza Jerzego Wiśniewskiego i kierownika Józefa Wnęka.

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawą o odpadach i porządkową uchwałą Rady Miejskiej Gmina ma obowiązek zabezpieczyć miejsce do składowania odpadów z terenu swojej gminy. Zgodnie z ww. przepisami Gmina jest właścicielem i zarządcą składowiska, natomiast nie musi sama prowadzić eksploatacji składowiska - poza tym nie jest do tego technicznie przygotowana, ale z kolei jest zobowiązana do prowadzenia prawidłowej gospodarki odpadami na swoim terenie.

Realizując ustawowe zadanie Gmina jest zobowiązana powierzyć to firmie posiadającej odpowiedni sprzęt, wiedzę i doświadczenie oraz zapewniającej najodpowiedniejsze warunki wykonania tych zadań. Wyłonienie odpowiedniej firmy do eksploatacji wysypiska musi odbyć się w ramach zamówienia publicznego, zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych. W związku z tym Zarząd ogłosił przetarg na eksploatację wysypiska. Dodatkowym czynnikiem mającym wpływ na decyzję było wcześniejsze niż planowane wypełnienie kwatery i konieczność wykonania - w trybie pilnym - nadbudowy obwałowań i innych prac w celu uzyskania dodatkowej powierzchni do składowania odpadów.

Zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych zasadniczym kryterium wyboru jest oferowana cena usługi. Najniższą cenę, spośród biorących udział w postępowaniu przetargowym, zaoferowała Agencja Gospodarki Odpadami z siedzibą w Obornikach. Zgodnie z warunkami zawartymi w specyfikacji zamówienia publicznego firma ta ma m.in. obowiązek:

  • wykonać nadbudowę obwałowań kwatery nr 3 do końca bieżącego roku zgodnie z dokumentacją projektową;
  • prowadzić prawidłową bieżącą eksploatację składowiska do czasu wypełnienia kwatery.

Dwuletnia umowa rygorystycznie określa warunki prowadzenia eksploatacji. W wyniku tych działań Gmina zyska powierzchnię do składowania na dwa lata nie angażując własnych środków budżetowych. Ponadto pieniądze uzyskane za przyjmowanie odpadów na składowisko będą wpływać w całości i bezpośrednio do budżetu Gminy. Pozwoli to na prawidłowe gospodarowanie tymi środkami, łącznie z tworzeniem odpisu inwestycyjnego przeznaczonego na budowę nowej kwatery i prawidłowej eksploatacji istniejącej. Przyjmowanie odpadów, obsługa wagi, wystawianie faktur będzie wykonywane przez uprawnionego pracownika Gminy.

Konsekwentna polityka restrukturyzacyjna realizowana przez Gminę ma w konsekwencji doprowadzić do normalnej, zgodnej z zasadami gospodarki rynkowej, pracy i funkcjonowania zakładów komunalnych, co w konsekwencji powinno doprowadzić do wzmocnienia ich pozycji na rynku i przygotować do normalnego funkcjonowania po wejściu Polski do Unii Europejskiej.

notowała: RO

Serwis prasowy nr 72
30 sierpnia 2002