21 maja 2004

Rehau, dnia 15.05.2004

POZDROWIENIA Z REHAU

Droga Czytelniczko, drogi Czytelniku,

Gdy nadchodzę z daleka,
widzę kościelną wieżę,
i cieszę się całym sercem,
pozdrawia mnie dzwonów dźwięk-
O ojczyzno, droga ojczyzno,
tak bardzo cię kochamy.
Bogu składamy dzięki,
Jemu cześć i chwała.

pragnę serdecznie powitać Was 4. strofą mojego wiersza. Niniejsze sprawozdanie jest ostatnim z serii tekstów, w których, jak sądzę, opowiedziałem nieco o sytuacji miasta Rehau, gospodarce, sporcie i wypoczynku, jak również kulturze i sztuce. Dzisiaj, na zakończenie cyklu, chciałbym przelać na papier nieco informacji o polityce społecznej i ochronie środowiska

Sprawy socjalne:

Do dyspozycji obywateli oddano cztery przedszkola. Pomiędzy rokiem 1991 a 1998 zainwestowano w nie około 3,5 miliona Euro. Przedszkole St. Johannes oraz St. Josef są nowo wybudowanymi obiektami. Przedszkole Lohe oraz Martin-Luther poddano gruntownemu remontowi i renowacji. Oddane obecnie do dyspozycji 325 miejsc w przedszkolach w pełni spełnia ilościowe wymogi prawne.

Również w zakładanie i rozbudowę placów zabaw dla dzieci miasto zainwestowało w ostatnich latach znaczne środki, by wymienić tylko nowe place zabaw w centrum miasta. W Rehau i przyległych miejscowościach istnieją obecnie 24 place zabaw dla dzieci. Ofertę tę uzupełnia miejsce dla desko-rolkowców na placu Siedlesfestplatz.

Poczynając od roku szkolnego 1990 / 91 Bawarskie Ministerstwo Kultury w ramach programu modelowego testowało w dziesięciu szkołach koncepcję "szkoła schroniskiem". Dla okręgu Górnej Frankonii na potrzeby projektu wybrano właśnie miasto Rehau. 3 czerwca 1991 w pomieszczeniach miejscowej szkoły podstawowej otwarto pierwsze schronisko dla dzieci. Obecnie działa 25 takich schronisk, a miasto Rehau w dalszym ciągu zaangażowane jest w nie finansowo, partycypując w kosztach personelu oraz kosztach eksploatacyjnych.

Miasto Rehau jako jedyna gmina w okręgu wydaje rocznie 40 000 Euro na utrzymanie własnego centrum młodzieżowego. Szeroki program opracowany przez pedagogów społecznych zapewnia w połączeniu z różnorodnymi formami rozrywki atrakcyjność obiektu.

"Dzieci są przyszłością społeczeństwa"- Przekonanie to cechuje politykę miasta w szerokim zakresie działań i akcji. W związku z tym, obok licznych projektów, wprowadzono zasadę, iż Rehau płaci miesięczną dotację za każde dziecko uczęszczające do przedszkola lub schroniska. Oznacza to konkretnie, że w przypadku wybudowania nowego domu oraz wprowadzenia się do własnego domu lub te mieszkania własnościowego miasto Rehau przyznaję dotację w wysokości 1 500 Euro. Szczególnie dla rodzin ma to stanowić zachętę, by sprowadzić się do Rehau i budować tu.

W Rehau mieszczą się szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ogólnokształcące i zawodowe, a także technikum tworzyw sztucznych.

Miasto świadome jest swych zobowiązań jako podmiotu zobligowanego do łożenia na szkoły podstawowe i średnie, zapewniając tym samym optymalne wykształcenie uczniów. W roku 2003 po raz kolejny oddano szkołom do dyspozycji 715 000 Euro, aby zapewnić stosowane modernizacje. Poczynając od roku szkolnego 2001 / 02 w porozumieniu z miastem sąsiedzkim uruchomione pociąg dla starszych uczniów. W ramach tych reform czterostopniowa szkoła realna od roku szkolnego 2002 / 03 przekształcona została w szkołę sześciostopniową.

Obok technikum tworzyw sztucznych powstaje obecnie kompleks laboratoryjno-szkoleniowy Centrum Badań i Innowacji KEKUTEX. Obiekt ten jest się głównym centrum koordynacyjno-sieciowym dla branży ceramiki, tworzyw sztucznych oraz tekstylno-odzieżowej i służy opracowywaniu innowacyjnych rozwiązań w zakresie techniki materiałowo-procesowej oraz podnoszeniu kwalifikacji personelu.

Zaplecze medyczne Rehau gwarantowane jest przez sześciu lekarzy ogólnych oraz licznych specjalistów (okulista, ginekolog, dermatolog / alergolog, pediatra, ortopeda, urolog, internista), pięć praktyk stomatologicznych oraz dwie apteki. Ofertę uzupełniają terapeuta mowy, psychoterapeuta, naturoterapeuta, kąpiele lecznicze i sklepy specjalistyczne, specjaliści trudniący się gimnastyką leczniczą, zakłady kosmetyczne, solaria i siłownie.

Okręg Górnej Frankonii prowadzi w Rehau klinikę okręgową Rehau, klinikę psychiatryczną oraz pomoc wyjazdową. Początkowa liczba 52 pacjentów kliniki w październiku 1988 jest przy milionowych nakładach nieustannie rozszerzana. Liczba łóżek wzrosła obecnie do 132, a personelu do blisko 200 zatrudnionych.

W obszarze miasta praktykuje również dwóch weterynarzy. Bawarski Czerwony Krzyż dysponuje również nowoczesną stacją pogotowia ratunkowego, na którego budowę wyłożono około miliona Euro. Stacja czynna jest całą dobę i dysponuje nowoczesnymi pojazdami.

Diakońskie centrum społeczne, zmodernizowane i rozbudowane w okresie od 1996 do 1998 za kwotę 10 milionów Euro prowadzi na miejscu zakłady Rummelsberger Anstalten, a za kwotę ok. 6,5 miliona Euro powstało centrum seniora zapewniające 30 miejsc.

Ochrona środowiska, urbanistyka

Dzięki wzorcowym działaniom miasto Rehau zawsze zajmowało wiodącą rolę w zakresie ochrony środowiska.

I tak przykładowo pod patronatem miasta urzeczywistniono projekt ochrony naturalnej o znaczeniu reprezentacyjnym dla całego miasta, tzw. "Zinnbachsammler". Zinnbachsammler to budowla hydrotechniczna zlokalizowana na terenie gminy, która na tyle poprawiła warunki bytowania zagrożonej wyginięciem małży rzecznej, że przetrwanie tego gatunku jest zagwarantowane.

Miasto wspiera oszczędności wody pitnej poprzez przyznawanie dotacji w przypadku budowy instalacji do uzdatniania wody deszczowej.

Zadania dotyczące przyszłości traktowane są przez właściwych urzędników w mieście z należytą troską.

Zakrojone na szeroką skalę działania, takie jak stworzenie nowych terenów pod budowę mieszkań i prowadzenie działalności gospodarczej, sanacja sieci kanalizacyjnej, ale także projekt renowacji starówki, czy też komunalne programy projektów elewacji stwarzają uwarunkowania infrastrukturalne niezbędne dla przyszłego rozwoju.

Od roku 1984 miasto Rehau jest aktywne na polu wspierania urbanistyki. Sanacja, zachowanie i renowacja istniejących, historycznie ukształtowanych obszarów śródmiejskich uznane zostały za komunalne zadania priorytetowe, wdrażane w praktyce.

Zrealizowane do tej pory zadania: Am Graben, Burggasschen, Rudolf-Breitscheid-Strasse, Am Bahnhof, Schulstrasse, Schillerplatz, Friedhofgasse, Kirchgasse, Friedrich-Ebert-Strasse, Krotenseestrasse, Fabrikstrasse oraz Wallstrasse stanowią pozytywne tego świadectwo, przyczyniły się także do realizacji koncepcji komunikacji śródmiejskiej.

Raz obrana droga kontynuowana będzie w przyszłości w ramach przemyślanego, programu urbanistycznego, dzięki czemu poziom życia i warunki kształtujące miasto, jak również warunki urbano-ekologiczne także w dalszej perspektywie spełniać będą zmieniające się wymogi.

Mając na uwadze powyższe kwestie przeprowadzone zostanie przekształcenie placu Maxplatz. zlokalizowanego w centrum miasta. W przypadku tych zainicjowanych w roku 2003 zmian obywatele zaangażowani byli w projekt na długo wcześniej, jeszcze w fazie projektów. Uwzględniony również został pomysł utworzenia ulicy artystów.

Sądzę, iż miasta Rehau kroczy właściwą drogą. Mieszkańcy mogą spoglądać w przyszłość z optymizmem i być dumni ze swego miasta, dającego pracę i godne warunki życia.

Rehau - miasto pośród zieleni, miasta z sercem, miasto kultury.

Na tym pragnę zakończyć czwartą i ostatnią część mojego sprawozdania o mieście Rehau.

u_macka_d.jpg (26054 bytes)

Na koniec jeszcze kilka słów w prywatnej sprawie.

21 marca 2004 zmarła nagle i nieoczekiwanie (atak serca) moja ukochana żona Erika Kloske.

Poznaliśmy się już w drugiej klasie szkoły. Siedziała zawsze rząd ławek przede mną. Spędziliśmy razem większą część naszej młodości oraz czterdzieści lat jako małżeństwo.

Niektórzy z Was znali Erikę z naszych wizyt w Obornikach Śląskich, tudzież ze spotkań u nas, w Rehau.

W tym miejscu chciałbym podziękować Panu Burmistrzowi i wszystkim znajomym za słowa współczucia. Dobrze jest mieć świadomość, iż można zdać się na przyjaciół, nawet tych oddalonych.

W załączeniu fotografia z roku 2003 z naszej wizyty u państwa Antoszczyszyn.

Do ponownego zobaczenia lub usłyszenia
serdecznie pozdrawiam

Wasz Werner Kloske

Serwis prasowy nr 93
10-21 maja 2004