tytul.gif (13743 bytes)

POCZUCIE BEZPIECZEŃSTWA MEDYCZNEGO MIESZKAŃCÓW GMINY OBORNIKI ŚLĄSKIE.

Jak już informowaliśmy burmistrz Jerzy Wiśniewski zaprosił na rozmowy na dzień l7 maja na godz. 9.00 Macieja Dwornickiego dyrektora Departamentu Medycznego Dolnośląskiej Kasy Chorych, Romana Głowaczewskiego wicestarostę Powiatu Trzebnickiego, Andrzeja Dudczenkę przewodniczącego Rady Społecznej, Henryka Sołowieja dyrektora Zespołu.

Troską wszystkich obecnych na spotkaniu było zapewnienie mieszkańcom gminy Oborniki Śląskie poczucie bezpieczeństwa medycznego w czasie restrukturyzacji "interny".

Problemy do uzgodnienia:

  1. Pomoc w nagłych przypadkach - izba przyjęć.
  2. Karetka pogotowia w gminie - zespół wyjazdowy.
  3. Opieka medyczna i zabezpieczenie ambulatoryjne w czasie poza godzinami pracy lekarzy rodzinnych.

Wypracowane stanowisko przez powyższe gremium:

Ad 1. Jak już wielokrotnie zapewniał Henryk Sołowiej, co także potwierdził wicemarszałek Krzysztof Prędki, każdy szpital jest zobowiązany do udzielenie pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Skutkiem restrukturyzacji "interny" NIE BĘDZIE POZBAWIENIE MIESZKAŃCÓW GMINY POMOCY W NAGŁYCH WYPADKACH.

Zespół ma obowiązek udzielenia pierwszej pomocy w nagłych wypadkach i do czasu przyjazdu karetki zaopiekowania się pacjentem, jak również Pogotowie ma obowiązek, w sytuacji zagrożenia życia pacjenta, dowieźć go do najbliższego szpitala gdzie jest stanowisko intensywnej opieki medycznej czyli na izbę przyjęć jednego z oddziałów pulmonologicznych w Zespole w Obornikach Śląskich. Na izbach przyjęć oddziałów pulmonologicznych zostanie uruchomione po jednym stanowisku dla potrzeb intensywnej opieki medycznej czyli właśnie dla nagłych przypadków.

Ad.2 Burmistrz Jerzy Wiśniewski zobowią zał się do podjęcia rozmów z dyrekcją Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego na temat pozyskania dla gminy karetki pogotowia ratunkowego z jednym zespołem wyjazdowym. Kwestie rozliczeń do wynegocjowania. Zdaniem Dyrektora z Dolnośląskiej Kasy Chorych, konieczna będzie party- cypacja w kosztach utrzymania karetki.

Ad.3. Uzgodniono konieczność opieki medycznej i ambulatoryjnej - rozpoznania niepul- monologiczne oraz krótkie hospitalizacje - dla mieszkańców miasta i gminy po godzinach pracy lekarzy rodzinnych, co wymaga zmiany umowy z Kasą Chorych. Kwestia rozliczeń przez Kasę Chorych tzw. przypadków niepulmonologicznych.

Obecny na spotkaniu przedstawiciel Kasy Chorych Maciej Dwornicki zastrzegł, że ostateczne decyzje w kwestii zmian umów na kontraktację usług podejmuje Zarząd Dolnośląskiej Kasy, ale według jego oceny Zarząd Kasy powinien przychylić się do takiego rozwiązania.

Przypuszczalnie w ciągu 10 najbliższych dni powinniśmy znać odpowiedź.

Czerwiec 2000

Spis treści:

Powrót do strony tytułowej
"Z pierwszej ręki"