nowy naglowek

Strona główna   Gmina   Rada Miejska   Urzad Miejski   Gminne Jednostki Organizacyjne

Geografia   Historia miasta   Kultura i sztuka   Turystyka i rekreacja   Oferta inwestycyjna   Teleadresy
 

22 kwietnia 2010

      
     
Biuro Pełnomocnika Burmistrza
ds. Zapobiegania Uzależnieniom
ul. Parkowa 9
55-120 Oborniki Śl.
tel. 71 310 14 55
biuobo@wp.pl

gadugaduzaufania.blogspot.com
http://gaduzaufania.pl

Kontakt: 12868489

Konferencja ”Pomagamy w Sieci Gadu Zaufania”


      W dniu 30.03.2010r o godz. 9.00 w Gimnazjum Polskich Laureatów Nagrody Nobla, mieszczącym się przy ul. Kownackiego 4 w Obornikach Śl., odbyła się Konferencja „Pomagamy w Sieci Gadu Zaufania”. Konferencjię rozpoczęła Dyrektor szkoły Jadwiga Grekulińska, a następnie Pełnomocnik Burmistrza ds. Przeciwdziałania Uzależnieniom - Alicja Giezek powitała wszystkich zaproszonych gości: Annę Sak i Ewę Chmielowicz - przedstawicieli Wydziału Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Roberta Adacha - Starostę Powiatu Trzebnickiego, władze gminy Oborniki Śląskie w osobie Wiceburmistrza Macieja Borowskiego, przedstawicieli Komendy Wojewódzkiej we Wrocławiu, Komendanta Komendy Powiatowej w Trzebnicy - Macieja Kucharskiego oraz przedstawicieli Komend Powiatowych w Wołowie, Trzebnicy oraz Posterunku w Obornikach Śląskich, Panią Jolantę Jakimiuk z Wydziału Zdrowia Urzędu Miejskiego Wrocławia, przedstawicieli Duchowieństwa, Dyrektorów Szkół i Pedagogów Szkolnych, Psychologów, Dyrektorów Ośrodków Kultury, przedstawicieli Centrum Pomocy Rodzinie i Ośrodków Pomocy Społecznej, Pełnomocników oraz członków Gminnej Komisji ds. Zapobiegania Uzależnieniom.

      Ze szczególnym uwzględnieniem prelegentów:
• Bożenę Magnowską – Biuro Pełnomocnika Burmistrza ds. Przeciwdziałania Uzależnieniom.
• asp. szt. Iwonę Mazur – Komenda Powiatowej Policji w Trzebnicy.
• Małgorzatę Osipczuk – psycholog, redaktor naczelna Portalu Pomocy Psychologicznej.
• Anna Musialska – Biuro Pełnomocnika Burmistrza ds. Przeciwdziałania Uzależnieniom.
• nadkom. Anna Nęcka-Sulińska – Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji Wrocław.
• Ksiądz Grzegorz Skałecki – Wsparcie duchowe Gadu Zaufania.

     Poszukiwanie nowych sposobów na dotarcie do osób potrzebujących pomocy i wsparcia jest niełatwym zadaniem, często bowiem ludzie mają dużą trudność by przyznać się do swoich problemów we własnym środowisku, wyrażają dużo obaw i nieufności do instytucji i placówek.
Pomysł by wykorzystać Internet i komunikatory jako formę dotarcia z ofertą pomocy zasługuje na nagłośnienie. Zaletą projektu jest nie tylko możliwość anonimowego kontaktu, przełamanie nieufności (co może pomóc w dalszym kontakcie np. w placówkach lokalnych),ale również zakres oferowanej pomocy przez specjalistów – od wsparcia psychologicznego po porady prawne czy wsparcie duchowe.
     Projekt ten na pewno warto również postrzegać jako specyficzny projekt profilaktyczny skierowany w dużej mierze dla młodzieży .Młodzi ludzie w dzisiejszych czasach narażenie są na różne niebezpieczeństwa, pochodzące zarówno ze środowiska zewnętrznego (np. narkotyki, reklama, i dostępność alkoholu) jak i z rodzin (niewłaściwe wzorce, brak wsparcia i opieki, bezrobocie). Wszystko to może wpływać na zachowania młodych ludzi, ich decyzje, relacje z rówieśnikami.
     Zapewnienie bezpiecznego rozwoju dla młodych ludzi jest zadaniem dla nas wszystkich-rodziców, wychowawców, nauczycieli, ale również władz lokalnych, które tworzą gminna strategię profilaktyki i troszczą się o miejsca, gdzie młodzi ludzie mogą spędzać czas wolny bez używek. Podejmowanie działań z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia jest istotne nie tylko ze względów na już istniejące zagrożenia – podstawowym celem jest stworzenie bezpiecznego środowiska dla rozwoju młodego człowieka. Pamiętajmy o tym, unikając przerzucania odpowiedzialności jedynie na rodziców czy nauczycieli, ale pracując wspólnie nad lokalnym programem wykorzystując wszystkie zasoby i szukając obszarów wymagających wsparcia czy wypełnienia.

Alicja Giezek




Referaty prelegentów


Bożena Magnowska
IDEA GADU ZAUFANIA
Projekt jest oddolną inicjatywą mieszkańców Gminy Oborniki Śląskie i
jednocześnie odpowiedzią na potrzeby społeczności lokalnej.
Można by zadać pytanie po co? Odpowiedź jest prosta – aby ułatwić dostęp do wsparcia dla dzieci, młodzieży, rodziców w rozwiązywaniu ich życiowych problemów natury psychologicznej, społecznej, wychowawczej, edukacyjnej a więc jak radzić sobie we współczesnym niekiedy zwariowanym świecie.
Czytaj całość...

Iwona Mazur
Dlaczego policja trzebnicka włączyła się do Gadu Zaufania ?

Gdy Pani Urszula Kielar opowiedziała mi o idei projektu Gadu Zaufania i zaproponowała włączenie się do współpracy decyzja nie była łatwa. Wspólnie z Komendantem Powiatowym Policji insp. Maciejem Kucharskim rozważaliśmy za i przeciw: wiedzieliśmy, że to jest fantastyczny pomysł,
Czytaj całość...

Małgorzata Osipczuk
Specyfika i forma pomocy psychologicznej online
plik ppt do pobrania

Anna Musialska
Porady prawne na Gadu Zaufania

Gadu zaufania to projekt, który w swoich założeniach ma na celu udzielenie pomocy każdemu, kto się o nią zwróci. Od początku powstania portalu nasuwały się jego twórcom i współpracownikom pytania, czy w tak niewielkim gronie poradzimy sobie z problemami tak dużej rzeszy internautów. Priorytetem w naszej działalności jest właśnie zapewnienie obsługi portalu przez osoby, które swoją wiedzą i doświadczeniem zawodowym będą mogły udzielić potrzebującym pomocy praktycznie w każdym problemie...
Czytaj całość...

Anna Nęcka-Sulińska
POMOC POLICJI ONLINE

Naturalną koleją rzeczy było wykorzystanie wizerunku maskotki przy utworzeniu skrzynki internetowej przeznaczonej do korespondencji ściśle związanej z problemami dotyczącymi dzieci. Skrzynka „Listy do Komisarza Lwa”:  komisarz.lew@dolnoslaska.policja.gov.pl, została uruchomiona we wrześniu 2004 roku. Z założenia jest ona formą kontaktu dzieci z Policją w celu udzielania im różnych porad z zakresu szeroko pojętego bezpieczeństwa oraz zgłaszanych przez nich problemów.
Czytaj całość...

Ksiądz Grzegorz Skałecki
Wsparcie duchowe poprzez Gadu Zaufania

Minął rok mojego zaangażowania w Gadu Zaufania. Przez pierwsze miesiące były to sporadyczne rozmowy w liczbie kilku w ciągu miesiąca. W ostatnim czasie ich liczba bardzo wyraźnie się zwiększyła i prawdę mówiąc, nie jestem w stanie sprostać tak dużemu zapotrzebowaniu. Przydałby się kapłan mogący dyżurować w każde popołudnie.
Czytaj całość...

Pismo z Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

http://maly/oborniki/zpr/styczen_2006/spis_tresci.htm

Serwis prasowy nr 163
   Kwiecień 2010