nowy naglowek

Strona główna   Gmina   Rada Miejska   Urzad Miejski   Gminne Jednostki Organizacyjne

Geografia   Historia miasta   Kultura i sztuka   Turystyka i rekreacja   Oferta inwestycyjna   Teleadresy
 

22 kwietnia 2010

      
     
Biuro Pełnomocnika Burmistrza
ds. Zapobiegania Uzależnieniom
ul. Parkowa 9
55-120 Oborniki Śl.
tel. 71 310 14 55
biuobo@wp.pl

gadugaduzaufania.blogspot.com
http://gaduzaufania.pl

Kontakt: 12868489

Konferencja ”Pomagamy w Sieci Gadu Zaufania” - sprawozdanie

 
Referaty prelegentów

ks. Grzegorz Skałecki
Wsparcie duchowe poprzez Gadu Zaufania

Minął rok mojego zaangażowania w Gadu Zaufania. Przez pierwsze miesiące były to sporadyczne rozmowy w liczbie kilku w ciągu miesiąca. W ostatnim czasie ich liczba bardzo wyraźnie się zwiększyła i prawdę mówiąc, nie jestem w stanie sprostać tak dużemu zapotrzebowaniu. Przydałby się kapłan mogący dyżurować w każde popołudnie.

Przedział wiekowy moich rozmówców zwykle mieścił się pomiędzy 14 a 30 rokiem życia, choć zdarzają się i osoby starsze. Raczej nie pytam, skąd dana osoba pochodzi, jednak wiadomo mi, że są to osoby z różnych miejsc Polski, a także zdarzyły się rozmowy z Polakami na emigracji.

Czego dotyczą nasze rozmowy w Gadu Zaufania?
Najprostsze zapytania dotyczyły spraw kancelarii parafialnej, czyli np. formalności związanych z przyjęciem sakramentów, czy innej pomocy w sprawach formalnych. Łatwiej jest napisać parę słów na GG niż fatygować się do parafii czy nawet wykonać telefon, zwłaszcza gdy sprawa jest błacha albo może być krępująca w rozmowie twarzą w twarz.

Druga grupa to rozmowy dotyczące spraw wiary. Pojawiało się wiele wątpliwości, były konkretne pytania odnośnie tekstów biblijnych, dogmatów wiary, punktu widzenia Kościoła w różnych aspektach życia człowieka. Wiele razy poszukiwaliśmy z rozmówcą odpowiedzi na kluczowe życiowe pytania - o sens ludzkiej egzystencji, czy Bóg naprawdę istnieje?, czy wiara dzisiaj ma sens?, co to znaczy naprawdę wierzyć?, jak żyć prawdziwie? itp.

Najważniejsze rozmowy związane były z konkretnymi problemami rozmówców. Ważne było najpierw, by cierpliwie wysłuchać, pozwolić osobie podzielić się problemem. Zauważyłem, że ważna dla rozmówców było uzyskanie absolutnej pewności, że "po drugiej stronie" jest faktycznie ksiądz. Sprawy te najczęściej miały charakter osobisty, często dotykały spraw sumienia i poszukiwania wyjścia z jakiejś trudnej sytuacji. Fakt zachowania anonimowości ze strony rozmówców z całą pewnością pomagał się szczerze wypowiedzieć. Wiele, zwłaszcza młodych osób potrzebuje po prostu się "wygadać" w chwili trudnej, a nie zawsze mogą to zrobić w swoim środowisku, choćby ze względu na skrępowanie lub na obawy wynikające na przykład z nikłego kontaktu z kościołem. Oczywiście rozmowa przez komunikator internetowy ma też i ograniczenia - nie pozwala na pełne osobowe spotkanie "twarzą w twarz", a także nie umożliwia spowiedzi sakramentalnej. Taka rozmowa może stać się jednak ważnym krokiem, podprowadzeniem do spotkania "na żywo" z kapłanem, do czego niejednokrotnie zachęcałem. Poza wysłuchaniem ze strony księdza podstawowym oczekiwaniem było uzyskanie zrozumienia, akceptacji, ale i również oceny własnego postępowania z punktu widzenia Bożego prawa. Najczęściej rozmówcy potrzebowali duchowego podtrzymania i wsparcia. Rozmówcy oczekiwali też konkretnych wskazówek i rad. Kilkakrotnie zachęcałem osoby do skorzystania z pomocy psychologicznej i terapeutycznej.

Wśród rozmówców były zarówno osoby głęboko wierzące, jak i deklarujące się jako wątpiące lub niewierzące. Zawsze były to osoby poszukujące.

Podsumowując, nie mam wątpliwości, że wymiar duchowy ludzkiego życia napotyka na wiele pytań i wątpliwości, które domagają się poszukiwania odpowiedzi, a często także konkretnej pomocy. Możliwości, jakie stwarza bezpośrednie komunikowanie się przez internet mogą być, jak pokazuje przykład Gadu Zaufania, bardzo cenną pomocą w tym względzie.

ks. Grzegorz

Powrót do sprawozdania


http://maly/oborniki/zpr/styczen_2006/spis_tresci.htm

Serwis prasowy nr 163
   Kwiecień 2010