nowy naglowek

Strona główna   Gmina   Rada Miejska   Urzad Miejski   Gminne Jednostki Organizacyjne

Geografia   Historia miasta   Kultura i sztuka   Turystyka i rekreacja   Oferta inwestycyjna   Teleadresy
 

22 kwietnia 2010

      
     
Biuro Pełnomocnika Burmistrza
ds. Zapobiegania Uzależnieniom
ul. Parkowa 9
55-120 Oborniki Śl.
tel. 71 310 14 55
biuobo@wp.pl

gadugaduzaufania.blogspot.com
http://gaduzaufania.pl

Kontakt: 12868489

Konferencja ”Pomagamy w Sieci Gadu Zaufania” - sprawozdanie

 
Referaty prelegentów

nadkom. Anna Nęcka-Sulińska                        Wrocław, dnia 30 marca 2010r.
Wydział Prewencji
Komendy Wojewódzkiej Policji
we Wrocławiu
POMOC POLICJI ONLINE
  
„Komisarz Lew” to maskotka dolnośląskiej Policji, wybrana w 2001 roku przez dzieci uczestniczące w konkursie plastycznym zorganizowanym przez Komendę Miejską Policji we Wrocławiu. Bardzo szybko stała się policyjnym symbolem przyjaciela dzieci, istotnym elementem wszelkich działań prewencyjnych realizowanych przez dolnośląskich policjantów. Wizerunek „Komisarza Lwa” pojawia się często w materiałach prewencyjnych. Jest on nie tylko pluszową zabawką i cenną nagrodą w policyjnych konkursach, ale przede wszystkim, nauczycielem – przyjaznym, dbającym o dobro dzieci i otwartym na ich problemy. Uczy bezpiecznych zachowań, jak uchronić się przed niebezpieczeństwami w domu, w szkole, na ulicy i podczas zabawy, jak nie stać się ofiarą i sprawcą przestępstwa.

   Naturalną koleją rzeczy było wykorzystanie wizerunku maskotki przy utworzeniu skrzynki internetowej przeznaczonej do korespondencji ściśle związanej z problemami dotyczącymi dzieci. Skrzynka „Listy do Komisarza Lwa”: komisarz.lew@dolnoslaska.policja.gov.pl  została uruchomiona we wrześniu 2004 roku. Z założenia jest ona formą kontaktu dzieci z Policją w celu udzielania im różnych porad z zakresu szeroko pojętego bezpieczeństwa oraz zgłaszanych przez nich problemów.

    Skrzynka obsługiwana jest przez specjalistów ds. nieletnich z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, z których większość to osoby z wykształceniem pedagogicznym, potrafiące rozmawiać z młodymi ludźmi o ich problemach, będące w stanie udzielić im profesjonalnej porady w sytuacjach kryzysowych. Specjaliści odpowiadają na listy wyłącznie w granicach swoich kompetencji. W przypadku, gdy stykają się z problemami, które poza te kompetencje wykraczają, kierują osoby do odpowiednich fachowców, placówek i instytucji pomocowych. W razie potrzeby współpracują z psychologiem policyjnym oraz z funkcjonariuszami pionu kryminalnego. Gdy tylko sytuacja tego wymaga, istnieje podejrzenie, że zdrowie lub życie dziecka (bądź też innej osoby) jest zagrożone, podejmowane są natychmiastowe działania interwencyjne.

    Osoby decydujące się na nawiązanie kontaktu z „Komisarzem Lwem” mają zapewnioną całkowitą anonimowość i dyskrecję. W sytuacjach gdy pomoc policjanta nie jest wystarczająca, wysyłana jest prośba o podanie bliższych danych. Niejednokrotnie wystarcza nazwa miejscowości aby ustalić lokalne instytucje mogące udzielić pomocy w danym przypadku, a nawet umówić z konkretnym fachowcem.

     Do „Komisarza Lwa” piszą dzieci i dorośli z całej Polski. Proszą o pomoc w najróżniejszych sprawach. Pytają jak zdobyć kartę motorowerową, gdzie można oznakować rower, co trzeba zrobić aby w przyszłości zostać policjantem. Wiele listów dotyczy problemów z rówieśnikami: gróźb, wymuszeń, kradzieży, pobić. Równie często opisywane są problemy rodzinne związane z przemocą domową, alkoholizmem rodziców, konfliktami. Zdarzają się listy dramatyczne, o ogromnym ładunku emocjonalnym, takie jak list od 17-letniej dziewczyny, która rok wcześniej została zgwałcona. Nikomu dotąd nie opowiedziała o swojej tragedii. Z „Komisarzem Lwem” korespondują również dzieci, których listy przepełnione są smutkiem, świadczą o ogromnym poczuciu samotności, wyobcowania, niezrozumieniu ze strony najbliższych.
   Listy piszą także świadkowie różnych zdarzeń. Informują o rodzinach, w których dzieciom dzieje się krzywda, przypadkach zaniedbywania i molestowania dzieci, wykorzystywania ich do żebractwa. Przekazują fakty dotyczące miejsc handlu narkotykami, sprawców kradzieży samochodów, zanieczyszczania środowiska oraz przypadków znęcania się nad zwierzętami.

   Większość osób pisze tylko jeden list i po otrzymaniu pomocy kończy kontakt. Są jednak przypadki wieloletniej korespondencji z młodymi ludźmi. Opisują, co zmieniło się w ich życiu, dziękują za wsparcie.

    Skrzynka internetowa „Listy do Komisarza Lwa” nie jest jedyną inicjatywą policyjnej pomocy online. W dniu 19 lutego 2007 roku zostało zawarte porozumienie o współpracy pomiędzy Komendą Stołeczną Policji a serwisem internetowym Gadu-Gadu, na mocy którego jako nową formę komunikacji społeczeństwa z Policją uruchomiono specjalny policyjny numer Gadu-Gadu GG:100997. Powstał on przede wszystkim z myślą o przeciwdziałaniu przejawom przemocy i innym niebezpiecznym zachowaniom na terenie szkół oraz przemocy w rodzinie. W ramach współpracy między jednostkami Policji, do Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu przekazywane są sprawy wymagające interwencji, zgłaszane na Gadu Gadu przez dzieci i młodzież z terenu Dolnego Śląska.

Powrót do sprawozdania


http://maly/oborniki/zpr/styczen_2006/spis_tresci.htm

Serwis prasowy nr 163
   Kwiecień 2010