20 maja 2003

PUNKT INFORMACJI EUROPEJSKIEJ - POWTARZAJĄCE SIĘ PYTANIA

1. Czy właściciel nieruchomości, która posiada status zabytku może się ubiegać o unijną dotację na renowację tego obiektu?

Prawodawstwo Wspólnot Europejskich w zakresie ochrony zabytków jest dość ograniczone, co oznacza, iż de facto Państwa Członkowskie same regulują kwestie ochrony zabytków na swoim terytorium. Wyjątek stanowią rozporządzenia Rady w sprawie restytucji dóbr kultury z/do Państwa Członkowskiego oraz wywozu dóbr kultury z/d Państwa Członkowskiego, w obrębie Wspólnoty.

W związku z tym właściciel zabytku nadal będzie mógł liczyć przede wszystkim na dotacje z budżetu Państwa Członkowskiego, a dopiero wtórnie z Unii Europejskiej. Nie oznacza to wszak, iż takich dotacji unijnych nie ma.

Ochrona zabytków jest jednym z działań, które są dofinansowywane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (ERDF), jednego z funduszy strukturalnych UE. W chwili obecnej trwają intensywne prace nad stworzeniem ostatecznej wersji programu operacyjnego (tak zw. Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego wraz z Uzupełnieniem), który pozwoli konsumować środki finansowe ERDF, przyznane Polsce na lata 2004-2006.

Należy podkreślić jednak, iż środki przeznaczone z ERDF mogą stanowić 75 % kosztów tak zwanych kwalifikowanych projektów. Resztę, a więc 25 % kosztów kwalifikowanych oraz tak zwane koszty niekwalifikowane musi ponieść projektodawca. W przypadku funduszy strukturalnych i działań na rzecz ochrony zabytków nie przewiduje się sytuacji, kiedy to środki unijne przeznaczane są dla samej tylko konserwacji obiektów. Podstawowym celem ERDF jest wzrost atrakcyjności regionów, zwiększenie poziomu zatrudnienia., ułatwienie dostępu do kultury.

3. Czy Ochotnicza Straż Pożarna może liczyć na dofinansowanie ze strony UE?

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej jest jednostką budżetową, która podlega lokalnemu samorządowi. Niestety takie jednostki nie mogą korzystać z funduszy pomocowych UE, chyba ze za pośrednictwem samorządu. Od początku przyszłego roku ruszają fundusze strukturalne, z których będzie można uzyskać dofinansowanie np. na zakup sprzętu komputerowego, lub remont takiej jednostki. OSP jako Stowarzyszenie może ubiegać się o dofinansowanie w ramach CPF ogólnych. Środki te jednak nie mogą być przeznaczone na zakupy usług i towarów inwestycyjnych. Mogą być przeznaczone na tzw. "miękkie" przedsięwzięcia prointegracyjne: szkolenia, kampanie informacyjne, publikacje, itp.

3. Czy osoba, która chce zrezygnować z tradycyjnej działalność rolniczej może liczyć na dofinansowanie ze środków unijnych?

Jest to możliwe. Przeznaczone są na to środki z funduszu SAPARD z działania czwartego, które mówi o różnicowaniu działalności gospodarczej na terenach wiejskich.

4. Gdzie można zdobyć wnioski o pomoc finansową w ramach Działania 4 Programu SAPARD?

Działanie 4 - Różnicowanie działalności gospodarczej na obszarach wiejskich nie zostało jeszcze uruchomione. Formularze wniosków i planów przedsięwzięcia są przedmiotem procesu akredytacyjnego i dopiero po jego zakończeniu i uzyskaniu akredytacji dla tego Działania możliwe będzie ich udostępnienie. Będzie je można wówczas uzyskać w Regionalnych Oddziałach ARiMR oraz na stronie internetowej ARiMR: www.arimr.gov.pl .

Przewiduje się, że uruchomienie Działania 4 nastąpi do połowy 2003 roku, dopiero wówczas znane będą ostateczne zasady przyznawania pomocy finansowej, wówczas również ogłoszony zostanie przez Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dokładny termin przyjmowania wniosków o pomoc finansową w ramach tego Działania oraz podany do publicznej wiadomości w ogłoszeniach prasowych.

5. Czy można wziąć udział w referendum poza miejscem zameldowania i na jakich zasadach?

Na żądanie wyborcy urząd gminy wydaje zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów. Zaświadczenie to urząd wydaje do 5 czerwca 2003 r. Wydanie zaświadczenia powoduje wykreślenie ze spisu osób uprawnionych do udziału w referendum w miejscu zamieszkania.

Głosowanie w dowolnym okręgu wyborczym w kraju lub za granicą następuje na podstawie okazanego zaświadczenia o prawie do głosowania.

oprac: Anna Plińska, Dominik Zalewski

infoue@oborniki-slaskie.pl

Informacje unijne
maj - czerwiec 2003