23 października 2001
(aktualizacja 12 listopada 2001)

PLANOWANE PARTNERSTWO

W czerwcu bieżącego roku gościł w naszej gminie przedwojenny mieszkaniec Golędzinowa - Werner Kloske. Obecnie mieszka w niemieckim mieście Rehau. Miał upoważnienie od burmistrza Edgara Pőpel do przeprowadzenia wstępnych rozmów z burmistrzem Jerzym Wiśniewskim na temat nawiązania partnerstwa obu miast. W wyniku wzajemnej korespondencji został określony termin pierwszej oficjalnej wizyty, która odbyła e się 12 października 2001 roku. Oficjalnymi gośćmi gminy byli burmistrz Rehau Edgar Pőpel i Werner Kloske. Rehau leży w Bawarii, w pobliżu granicy z Czechami i byłej granicy NRD/RFN.

Trzydniowy program wizyty, przez nas zaproponowany, wypełniony był spotkaniami, rozmowami, zwiedzaniem naszej gminy, czyli wstępnym rozpoznawaniem płaszczyzn, na których będzie można budować wzajemne kontakty i współpracę.

Odkrywanie naszej gminy goście rozpoczęli w piątkowe popołudnie od uczestnictwa w otwarciu wystawy "Galeria Oborniki Śląskie". Sobotni ranek wypełniły dwustronne rozmowy w Urzędzie Miejskim i objazd gminy. Zwiedzaliśmy firmę OLIMP, klasztor w Bagnie i pałac w Wielkiej Lipie. Popołudnie - wyjazd do Trzebnicy i Wrocławia. Gości pożegnaliśmy rano w niedzielę.

W trakcie sobotnich rozmów, po krótkiej prezentacji swoich gmin dokonanych przez Burmistrzów, omawiane były możliwości współpracy kulturalnej, turystyczno-sportowej, środowiskowej, gospodarczej, informacyjnej oraz kwestie pracy samorządowej w kontekście rychłego wejścia Polski do Unii Europejskiej. Według sugestii Burmistrza Rehau przyszłą współpracę możemy realizować na projektach obejmujących trzy miasta z trzech państw: Czech, Niemiec i Polski. Miasto Rehau ma już nawiązane kontakty z czeskim miastem. Wielostronna współpraca daje realniejsze możliwości skorzystania z unijnych pieniędzy.

W części rozmowy, dotyczącej współpracy gospodarczej, burmistrz Jerzy Wiśniewski przedstawił możliwości inwestowania w naszej gminie. Po rozpoznaniu tematu delegacja poprosiła o przesłanie szczegółowej oferty inwestycyjnej gminy Oborniki Śląskie..

W pdsumowaniu rozmów, każda ze stron zobowiązała się do opracowania konkretnych propozycji współpracy w omawianych dziedzinach - do uzgadniania w korespondencji. O postępach prac będziemy informować na bieżąco.

RO

 

rehau1.JPG (25141 bytes)

Po oficjalnych rozmowach i wymianie symbolicznych upominków. Od lewej: wiceburmistrz Adam Stocki, tłumacz Janusz Stopyra, Werner Kloske, burmistrz Jerzy Wiśniewski, burmistrz Edgar Pőpel, przewodniczący Rady Zdzisław Skorek, sekretarz Anna Wolikowska, sekretarka Halina Adamczyk

 

rehau2.JPG (18795 bytes)

Wizyta w firmie OLIMP, producenta światowej klasy sprzętu rehabilitacyjnego. O swoim przedsiębiorstwie opowiada Jan Pańków. Od lewej: przewodniczący Rady Zdzisław Skorek, właściciel Jan Pańków, burmistrz Jerzy Wisniewski, burmistrz Edgar Pőpel, tłumacz Janusz Stopyra

 

rehau3.JPG (25301 bytes)

Na trasie pokazowego objazdu gminy nie można ominąć przepięknego barokowego zespołu pałacowo-parkowego w Bagnie. Na klasztornym dziedzińcu wita nas ksiądz Paweł Stanoszek, który oprowadził naszych gości po obiekcie i opowiedział szczegółowo jego historię.

 

rehau4.JPG (18227 bytes)

Na aperitif zaprosił nas Ferdinado Caggiati, właściciel pieczołowicie odrestaurowanej neogotyckiej rezydencji w Wielkiej Lipie.


REHAU - INFORMACJA OGÓLNA

Rehau = Reh - sarna, Au - błonie = sarnie błonie
Położenie: U zbiegu 3 landów: Bawarii, Sachsonii i Turyngii,
Prawa miejskie: od 1427 roku,
Ludność: 11 000 mieszkańców

Mieszkańcy mówią o sobie, że są serdeczni, istnieją dobre możliwości spędzenia wolnego czasu, a oferta miejsc pracy jest międzynarodowa.

Po r. 1945 tysiące wypędzonych znalazło w Rehau swoją drugą oojczyznę. Aby pozostać atrykcyjnymi, trzeba było dużego wysiłku, bezustannego dążenia i "nie dania się".

I tak najpierw postawiono na przemysł, "zmieszano" rozwiązania tradycyjne z nowymi, co przyniosło efekty. Pociągnęły one za sobą rozwój infrastruktury.

Co zadecydowało o sukcesie? Własna inicjatywa i zdolność nawiązywania kontaktów z ludźmi.

Historia miasta:

1817 - pożar, po którym odbudowano je wg nowych zasad (prostopadłe, szerokie ulice itp.).

Przez miasto przepływa kilka strumyków z czystą wodą, co świadczy o ekologicznym gospodarowaniu.

Perełką jest kościółek w Pilgramsreuth, zbudowany w r. 1308, zawierający "ambonę Mojżesza" (1694) i ołtarz (1710) autorstwa Eliasa Räntza.

Na miejscu są 4 muzea. Z zabytków pozostały: bramy i odrzwia, place, studnie, krzyże pokutne.

Na miejscu jest wiele zespołów muzycznych, np. znana Blaskapelle Pilgramsreuth, kilka chórów.

W okolicy jest wiele "szynków", biblioteka, regularnie odbywające się wystawy sztuki, ścieżki rowerowe i dla ruchu pieszego. Na miejscu koncertują znane chóry i soliści.

Sport w Rehau: jazda konna, piłka nożna, ręczna, siatkówka, tenis, tenis stołowy. Zapasy, podnoszenie ciężarów, Judo, Karate, sport niepełnosprawnych, lekka atletyka, gimnastyka. Wędrówki w grupach. Sport motorowy. Strzelanie, wądkowanie, szachy.

W niewielkiej odległości od Rehau: golf, hokej na lodzie, triathlon, sporty rowerowe wraz z piłką rowerową, wspinaczka, narciarstwo wraz ze skokami (Fichtelgebirge), żeglowanie, surfing, szybowce, motoszybowce i lotnie.

Na miejscu: nowoczesny basen kryty z sauną, solarium i siłownią, podgrzewany basen nas wolnym powietrzu z minigolfem, trasami do biegania na nartach. Na miejscu związek kynologiczny - ponad 100 członków.

Na miejscu wiele sklepów i zakładów usługowych.

W Rehau: 4 przedszkola, dwie szkoły podstawowe, dwie szkoły zawodowe "Hauptschule", 1 szkoła zawodowa "Realschule".

W pobliżu licea, także "uniwersytet robotniczy", szkoła muzyczna w tym też 1 wokalna.

W Rehau: Centrum młodzieżowe z bilardem, dom starców prowadzony przez diakonisy, kluby seniora.

W pobliżu pogotowie i szpitale.

W Rehau: dziesiątki małych i średnich zakładów pracy. Miejsca pracy przede wszystkim jako kupcy i technicy.

Na miejscu: woda pitna doskonałej jakości, występują muszle skójki.

W pobliżu: miasto Hof (z lotniskiem), Bayreuth z festiwalem Wagnera, scena na wolnym powietrzu Luisenburg.

/z materiałów promocyjnych Rehau tłumaczył Janusz Stopyra/

herb-rehau.GIF (29765 bytes)
Herb Rahau

 

Serwis prasowy nr 62
23 października 2001