23 października 2001

SEGREGACJA ODPADÓW

Minął właśnie pierwszy rok prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów w naszym mieście. Według opinii Józefa Wnęka, kierownika Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska, segregację podjęło około 60-70% gospodarstw domowych. Stan ten, z niedużymi wachnięciami, utrzymuje się do dzisiaj.

Zgodnie z przyjętym założeniem rozszerzamy selektywną zbiórkę odpadów o teren wiejski naszej gminy. Zasady i sposób segregacji omówił Józef Wnęk na spotkaniu z sołtysami w dniu 10 października 2001r.

SEGREGUJ Z NAMI!

Od października 2001 roku rozpoczynamy na terenie wiejskim program segregacji odpadów. Mamy nadzieję, iż wszyscy mieszkańcy włączą się do realizacji tego programu ze zrozumieniem i zaakceptują naszą działalność na rzecz ochrony środowiska. Tylko wspólne działanie pozwoli zachować środowisko naturalne tak, aby nasz ?Zielony dom życia ? był także domem naszych dzieci.

Odpady produkowane z:

  • TWORZYW SZTUCZNYCH ? prosimy gromadzić w workach i pojemnikach w kolorze żółtym.
  • SZKŁA OPANIOWEGO ? prosimy gromadzić w workach i pojemnikach w kolorze zielonym.
  • PAPIERU / MAKULATURY ? prosimy gromadzić w workach i pojemnikach w kolorze niebieskim.

ZAPEŁNIONE WORKI BĘDĄ ODBIERANE PRZEZ ZAKŁAD GOSPODARKI KOMUNALNEJ Sp. z o.o. W KAŻDY CZWARTEK lub PIĄTEK TYGODNIA ZGODNIE Z PODANYM NIŻEJ HARONOGRAMEM (zapełnione worki należy wystawić obok kubła na śmieci już w czwartek)

Zapraszamy do udziału w segregacji !!!

Ogólne zasady segregacji:

Zapełnione worki surowcami wtórnymi należy wystawiać obok pojemników na odpady stałe. Wysegregowane odpady będą odbierane z posesji mieszkańców według następującego haromonogramu:

  1. BAGNO, OSOLIN, BRZEZNO MAŁE, OSOLA, MORZĘCIN MAŁY, WIELKA LIPA, ROŚCISŁAWICE, JARY ? czwartek/piątek pierwszego tygodnia miesiąca;
  2. SIEMIANICE, MORZĘCIN WIELKI, KURASZKÓW, BORKOWICE, KOWALE, PRZECŁAWICE, PIEKARY, GOLĘDZINÓW ? czwartek/piątek drugiego tygodnia miesiąca;
  3. PĘGÓW, ZAJĄCZKÓW, KOTOWICE, PANIOWICE, RAKÓW, URAZ, LUBNÓW, NOWOSIELCE, NIZINY ? czwartek/piątek trzeciego tygodnia miesiąca.

Worki będą dostarczane nieodpłatnie przy odbiorze worków zapełnionych.

W workach w kolorze niebieskim należy gromadzić papier i tekturę /bez domieszek innych materiałów, w szczególności kartonów po sokach/.

W workach w kolorze żółtym należy gromadzić plastikowe butelki PET po napojach itp. oraz folie plastikowe /bez domieszek innych materiałów/.

W workach w kolorze zielonym należy gromadzić szkło opakowaniowe ? butelki, słoiki itp. /bez domieszek innych materiałów/.

Właściciel i użytkownik posesji zobowiązany jest do posiadania pojemnika na odpady stałe oraz stosownej umowy na wywóz powyższych odpadów. Pojemniki na odpady komunalne drobne należy ustawiać na granicy nieruchomości, w miejscu łatwo dostępnym: zarówno dla użytkowników, jak i pracowników firmy wywozowej.

Postępowanie z odpadami, powstającymi w wyniku prowadzonej działalności gospodarczej, wymaga działań określonych w nowej ustawie o odpadach z dnia 27 kwietnia 2001 roku, Dz. U. nr 62, poz. 628, która weszła w życie w dniu 1 października 2001 roku.

Urząd Miejski oraz Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o.
w Obornikach Śląskich

 

 

sołtys1.JPG (26453 bytes)

Józef Wnęk, kierownik Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska omawia zasady selektywnej zbiórki odpadów wprowadzanej na terenie wiejskim od października br. Od lewej: burmistrz Jerzy Wiśniewski, skarbnik Janina Biernacka, kierownik Wydziału Inwestycyjno-Technicznego Andrzej Małkiewicz, sołtys wsi Uraz Stanisław Owczarz.

 

 

Serwis prasowy nr 62
23 października 2001