Strona główna   Gmina   Rada Miejska   Urząd Miejski   Gminne Jednostki Organizacyjne

Geografia   Historia miasta   Kultura i sztuka   Turystyka i rekreacja   Oferta inwestycyjna   Teleadresy
 

25 lutego 2009

            

 

Fascynujący świat nauki i biznesu

Miło nam poinformować, że uczniowie Publicznego Gimnazjum w Pęgowie zostali wybrani do udziału w projekcie pod nazwą „Fascynacje zaklęte w nauce i biznesie – ogólnopolski program rozwoju kompetencji kluczowych w zakresie nauk matematyczno - przyrodniczych i przedsiębiorczości dla uczniów gimnazjów”. Znaleźliśmy się w gronie 73 Gimnazjów z całej Polski.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, a wartość jego wynosi ponad 16,5 mln złotych. Realizowany jest przez dwie firmy: Doradztwo Gospodarcze DGA S.A z Poznania oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego z Zielonej Góry.

W ramach projektu nasi uczniowie będą uczestniczyć w zajęciach poza lekcyjnych z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych i przedsiębior-czości. Zajęcia prowadzone będą w sposób praktyczny, a uczniowie będą mieli dostęp do pomocy naukowych, w tym podręczników, zestawów do przeprowadzania doświadczeń chemicznych i fizycznych oraz narzędzi informatycznych. Na dobry początek uczniowie i nauczyciel prowadzący zajęcia otrzymali m.in. plecaki, segregatory, pendrive, które przydadzą się podczas zajęć tych w szkole, jak i w plenerze.
Poza zajęciami w szkole realizatorzy projektu przewidzieli różnego rodzaju dodatkowe przedsięwzięcia dla uczniów. Na przykład po zakończeniu pierwszego roku nauki, podczas wakacji letnich zorganizowane zostaną obozy naukowe. Po zakończeniu drugiego roku odbędzie się wycieczka naukowa do interesujących miejsc związanych z tematyką projektu, podczas, której będzie można poznać ciekawe muzea, zabytki kultury i sztuki, ośrodki naukowe przeprowadzające ważne dla rozwoju nauki eksperymenty.
Uczniowie będą mieli okazję wykazać się swoją dodatkową wiedzą podczas konkursów organizowanych na zakończenie każdego roku szkolnego.
Co roku organizowane będą również mobilne wykłady pokazowe w formie tzw. show-naukowego prowadzone przez pracowników Politechniki Poznańskiej. Spotkania będą otwarte dla szerokiego grona uczestników i odbywały się będą we wszystkich województwach. Podzielone zostaną na dwie części: demonstracja doświadczeń na sali wykładowej oraz przeprowadzanie eksperymentów przez uczniów w specjalnie do tego przygotowanym i wyposażonym Omnibusie.

W naszej szkole projekt zaczęliśmy realizować od grudnia 2008r. W zajęciach biorą udział dwa 5-cio osobowe zespoły:
1. ZipArt - Błyskawiczni Artyści
2. Firedrops – Ogniste Krople
Szkolnym koordynatorem projektu jest pani Jolanta Myszewska-Ścigała – nauczyciel informatyki i techniki.

Postępy naszych drużyn uczniowskich można na bieżąco śledzić na blogach założonych i prowadzonych przez naszych gimnazjalistów:
www.zipart666.blogspot.com
www.firedroops-ognisteklople.blogspot.com
oraz na stronie internetowej projektu www.naukaibiznes.pl.

www.gimnazjumpegow.edupage.org
Zapraszamy

Jolanta Myszewska-Ścigała

 

Serwis prasowy nr 149
luty 2009