25 listopada 2003

POD REDAKCYĄ

mickiewicz_d.gif (93865 bytes)

Autografów "Pana Tadeusza" zachowała się stosunkowo znaczna ilość. Najobszerniejszy z nich obejmuje ostateczną redakcyę prawie całego poematu, ni wiele różniącą się od tekstu (obecnie własność hr. Stanisława Tarnowskiego); inne redakcye dochowały się w mniejszych lub większych fragmentach (.) Oto początek utworu w najdawniejszej redakcyi wraz z pierwotnym tytułem: ŻEGOTA (my uczymy się Inwokacji).

Przytoczony cytat pochodzi z książki, której tytuł mógłby brzmieć: Wybór dzieł Adama Mickiewicza pod redakcyą.

Z ocalałych kartek złożona i oprawiona na nowo w 60. latach ubiegłego stulecia przez Kazimierę Maciejewską. Nie zachowała się strona tytułowa, brak pierwszych 18 stron i nie wiadomo ilu ostatnich. Wydana, najprawdopodobniej, około 1900 roku. Zawiera: drobne utwory poetyczne, sonety, dramaty, Pana Tadeusza z ilustracjami Andriollego plus rozbudowane przypiski autora oraz ważniejsze odmiany pomieszczonych w książce tekstów (przywołany cytat pochodzi z komentarza do pierwotnej wersji tekstu epopei, s. 447). Zachowaną część książki otwiera cykl korespondencji przedrukowanych z wileńskiego miesięcznika Przedświt, datowanych na rok 1893.

Książka przywędrowała do Obornik Śląskich z Gaju Syczowskiego na Wileńszczyźnie, przez Gdynię, Warszawę, Świebodziń. Podróżowała razem z rodziną Rudzkich. W dniu 26 listopada 2003 roku odbyła kolejną podróż - do Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Pęgowie. Rokrocznie w tym dniu - od 48 lat - Szkoła z należnym szacunkiem i pietyzmem czci swojego Patrona i Jego Dzieło. W tym roku minęła 148 rocznica śmierci Wieszcza. Ocalałą książkę - rodzinną pamiątkę - podarował Szkole Krzysztof Rudzki, insp. ds. oświaty i powiedział: uznałem, że aby sięgnąć do utworów Mickiewicza zamieszczonych w książce z duszą, łatwiej dojechać do Szkoły w Pęgowie pięciorgu Rudzkim, niż pęgowskim uczniom na Lipową 3 w Obornikach Śląskich.

Kolekcjoner-wiceburmistrz uszczknął ze swoich zbiorów mickiewiczowskie widokówki i również Szkołę obdarował.

RO

Serwis prasowy nr 87
7 - 30 listopada 2003