7 listopada 2003

CO MOŻE BYĆ NASZYM WYRÓŻNIKIEM

i jak uatrakcyjnić tym ofertę turystyczną i agroturystyczną jest przedmiotem zajęć warsztatowych w ramach szkolenia dla kawaterodawców, właścicieli gospodarstw agroturystycznych, rolników, pracowników samorządowych. Szkolenie prowadza specjaliści ze śremskiej firmy szkoleniowej S&S, które sfinansowała "Fundacja Wspomagania Wsi".

Wynikiem trzydniowego szkolenia ma być powołanie grupy "zachowajmy dziedzictwo kultury", która zdobywszy uporządkowaną wiedzę na temat wartości kulturowych regionu i posiadłszy umiejętność formułowania wniosków o granty będzie pisać programy i starać się zdobyć pieniądze na ich realizację. Grupa ma posługiwać się logiem wypracowanym w czasie warsztatów. Na przykład grupa z olsztyńskiego - mówi Maria Stefaniak, szefowa firmy szkoleniowej - napisała program renowacji przydrożnych kapliczek i krzyży pokutnych. Udało się, zdobyli pieniądze, a jeszcze dali zajęcie dużej grupie młodzieży. Na tegorocznej POLAGRZE nagrodę zdobył program "Ptasie Księstwo", w którym autorzy umyślili sobie m.in. uruchomienie w recepcji hotelu starej poczty ze starymi datownikami i charakterystycznym strojem. Gdzieś indziej ożył stary piec chlebowy lub zaczęła pracować kuźnia. Generalnie chodzi o to, żeby z wiedzy na temat regionu i umiejętności wyszukiwania np. w Internecie możliwości sfinansowania swoich pomysłów wykonać rzecz, która będzie służyć ogółowi.

Techniczną stroną organizacji zajęły się: Alicja Olkowicz z naszego Wydziału Rolnictwa oraz Janina Nowosad z Regionalnego Centrum Doradztwa, Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich we Wrocławiu. W szkoleniu uczestniczy 25 osób, którzy wnieśli minimalne opłaty w wysokości 30,- złotych od osoby.

RO

natalia_walkowiak_d.jpg (43307 bytes)
4.11.2003. Natalia Walkowiak - etnograf w trakcie warsztatów pomaga uczestnikom uporządkować wiedzę na temat wartości kulturowych własnego regionu.

Serwis prasowy nr 87
7 - 30 listopada 2003