20 czerwca 2002

NIETOPERZE GMINY OBORNIKI ŚLĄSKIE.

W dniach 22-29 maja 2002 r. w rejonie Obornik Śląskich członkowie Wrocławskiej Grupy Chiropterologicznej przeprowadzili wieczorne kontrole w poszukiwaniu nietoperzy przy użyciu detektorów ultrasonicznych (czyli urządzeń pozwalających usłyszeć ultradźwięki). Jedyne dotychczasowe informacje o występowaniu na tym terenie nietoperzy pochodzą z inwentaryzacji przyrodniczej gminy z 1993 roku. Wspominają one o 5 gatunkach: nocku dużym, gacku brunatnym, mroczku późnym, nocku rudym i karliku malutkim stwierdzonych tylko w Bagnie, Rościsławicach i Urazie. W trakcie aktualnych kontroli stwierdzono dodatkowo m.in. borowca wielkiego Nyctalus noctula w Obornikach Śląskich. Pojedyncze osobniki tego gatunku obserwowano polujące w rejonie ul. Zielonej (gdzie słyszano także emitowane przez nie w locie głosy socjalne), ul. Katynia i w rejonie dworca PKP. Nad stawami przy ulicy Trzebnickiej obserwowano pojedynczego, polującego bezpośrednio nad wodą, nocka rudego (Myotis daubentonii) i borowca wielkiego. W rejonie ulicy Siemianickiej, w okolicach cmentarza, stwierdzono polujące nad latarniami pojedyncze mroczki późne Eptesicus Serotinus. Zaobserwowano także jednego z naszych najmniejszych nietoperzy, który mógłby zmieścić się w pudełku zapałek, karlika malutkiego (Pipistrellus pipistrellus 45kHz) polującego w jednym z przydomowych ogrodów przy ul. Dębowej. Jednego nietoperza, nie oznaczonego co do gatunku, zauważono wylatującego po zachodzie słońca z wieży kościoła p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Szczególnie bogate w nietoperze okazały się stawy hodowlane w Siemianicach - obserwowano tu kilka nocków rudych i borowce wielkie.

Nietoperze są chronionymi i pożytecznymi zwierzętami. Polują głównie na owady, w tym także na uciążliwe dla nas komary i meszki oraz szkodniki latające nocą. Nietoperze są ssakami, ponieważ ich ciało pokryte jest futrem, a młode po urodzeniu ssą mleko matki. Od innych ssaków odróżnia je zdolność do aktywnego lotu. Posługują się echolokacją do orientacji w terenie i wyszukiwania owadów. Nie jest prawdą, że "wkręcają się we włosy". Dobrze "widzą" człowieka i zwinnie go omijają, choć bardzo rzadko mogą podlatywać w naszym kierunku w poszukiwaniu owadów (np. komarów i meszek, które kierują się ku ludziom).

Zwracamy się z prośbą do czytelników o ewentualne informacje o miejscach przebywania nietoperzy w gminie Oborniki Śląskie. Ich kolonie w okresie letnim żyją często na strychach budynków (w tym kościołów) oraz w dziuplach drzew. Gdyby ktoś z Państwa stwierdził na dachu swego domu nietoperze lub znał miejsce skąd wylatują - prosimy o informacje. Postaramy się wówczas przyjechać w celu ich policzenia i określenia gatunku. Zebrane dane wykorzystamy w opracowaniach naukowych i przekażemy pod koniec roku do Urzędu Gminy celem uzupełnienia materiałów dotyczących występowania chronionych gatunkach zwierząt na tym terenie.

Kontakt: Marek Furmankiewicz, Sławomir Telatyński,
Wrocławska Grupa Chiropterologiczna, ul. Małomicka 64/2, 59-300 Lubin
telefony kontaktowe: 0-601-50-53-14, (071) 78-78-980; e-mail: wrogruc@interia.pl, http://www.eko.wroc.pl/~wrogruc

Marek Furmankiewicz
Instytut Geograficzny Uniwersytetu Wrocławskiego

Serwis prasowy nr 71
20 czerwca 2002