12 stycznia 2001

BUDŻET ROZWOJU

INWESTYCJE

Na sesji w dniu 28 grudnia 2000 r. Rada Miejska 17 głosami za przy 2 przeciw i 4 wstrzymujących się przyjęła budżet gminy na rok 2001, Po stronie dochodów zamknął się kwotą 21.014.659 PLN, a wydatków 23.027.159 PLN. Różnica zostanie pokryta z pożyczek i kredytów.

Konstruując budżet Zarząd Gminy dokonał wyboru realizacji zadań najistotniejszych przy posiadanych dochodach, biorąc pod uwagę realne możliwości ich pozyskania jednak kładąc duży nacisk na inwestycje, w tym drogi szczególnie. Budżet 2001 oceniam jako budżet ofensywny, proinwestycyjny. Udział procentowy inwestycji w budżecie stanowi 34,74 %, w tym drogi 8,4%, co daje kwoty odpowiednio: inwestycje- 8.004 tysięcy PLN, w tym drogi- 1.950 tysięcy PLN. Zadania do realizacji założone w budżecie gminy wypełniają rozwojowy postulat naszej Strategii. Główną misją Strategii jest funkcja osiedleńcza. Żeby stworzyć warunki do osiedlania się należy przygotowywać tereny pod budownictwo, czyli uzbrajać w infrastrukturę techniczną. W tym budżecie, pod tym względem, uprzywilejowany jest teren wiejski. Tam wytyczamy duże obszary pod budownictwo mieszkaniowe, prowadzimy inwestycje kanalizacyjne i chyba już w tym roku zakończymy wodociągowanie na terenach wiejskich. Ponadto wszystkie nasze tereny inwestycyjne chcemy dozbroić w drogi

Dużymi przedsięwzięciami inwestycyjnymi są inwestycje oświatowe, w tym inwestycje związane z rozwojem kultury fizycznej- rozbudowa gimnazjum w Obornikach Sląskich z pełnowymiarową halą sportową i budowa sali gimnastycznej przy szkole w Urazie.

SKĄD PIENIĄDZE NA REALIZACJĘ

Oczywiście z dochodów własnych gminy, ale nie tylko. Zechcemy pozyskać środki z zewnątrz. Źródłami są dotacje z Urzędu Wojewódzkiego, bezzwrotne do inwestycji wodociągowych i kanalizacyjnych. Dotacje z Urzędu Marszałkowskiego na rekultywację dróg. Z tych pieniędzy chcemy zrealizować zadanie - przedłużenie ulicy Słowackiego: Oborniki- Ciecholowice- Nowosielce.

Chcemy jeszcze pozyskać pieniądze od pełnomocnika rządu ds. usuwania skutków powodzi oraz z Banku Światowego na rozbudowę sali w Urazie. Wreszcie z Kuratorium, ze środków MEN, na rozbudowę infrastruktury oświatowej.

Poza tym z Agencji Modernizacji i Rozwoju Obszarów Wiejskich na drogi w gminie, bo jest taka szansa, a także na wodociągi, które w tym roku chcemy zrealizować w Przecławicach i Piekarach.

A więc skonstruowaliśmy budżet nie tylko w oparciu o nasze zasoby, bo one nie są tak duże, ale o pieniądze do pozyskania z zewnątrz, w tym także o kredyty komercyjne.

Metodą na pozyskiwanie pieniędzy unijnych jest zrzeszanie się gmin w związki międzygminne. Takim związkiem jest "Bychowo" realizujące duże przedsięwzięcia z zakresu ochrony środowiska dla kilku gmin.

Jerzy Wiśniewski
Przewodniczący Zarządu

 

KULTURA FIZYCZNA I SPORT

Jeżeli chodzi o dział związany z kulturą fizyczną i sportem, to ten budżet bardzo znacząco różni się od poprzednich. Zaplanowano duże środki na wspieranie i rozwój kultury fizycznej w całej gminie. Dotychczas w poprzednich budżetach, w poprzednich kadencjach kultura fizyczna była spychana z budżetu gminy. Zadaniem własnym samorządu jest dbałość o rozwój bazy sportowej i zabezpieczenie potrzeb dzieci i młodzieży w zakresie kultury fizycznej. Wydaje mi się, ze przyszedł najwyższy czas by sprawę tę potraktować poważnie

W tym roku, dzięki rozsądnemu podejściu radnych udało się zaplanować znaczące środki, by móc wspierać organizacje pozarządowe- myślę tutaj o Stowarzyszeniach Kultury Fizycznej, które zostały założone na terenie naszej Gminy. Chodzi o to żeby, z jednej strony rozbudzać zainteresowania sportowe, z drugiej organizować czas dzieciom i młodzieży. W ten sposób możemy ograniczać rozwój patologii i poprawiać zdrowotność naszych młodych mieszkańców. Zdrowotność dorosłego społeczeństwa ma bardzo istotny związek z rozwojem w wieku młodzieńczym. Niby wszyscy o tym wiedzą i wszyscy o tym mówią, szczególnie w kampaniach wyborczych, ale później zapominają o tym przy podejmowaniu decyzji finansowych. Myślę, że ten budżet gwarantuje prawidłowe wykonanie zadania zapisanego w ustawie samorządowej: rozwój kultury fizycznej , a co za tym idzie zdrowsze społeczeństwo.

Również, w porównaniu z innymi budżetami, Rada przeznaczyła większe środki na rozwój bazy sportowej: tworzenie boisk, placów zabaw i remont stadionu. Chodzi głównie o płytę piłkarską, która nie była remontowana od 20 lat.

 

Także na organizację imprez masowych Rada przeznaczyła dość znaczne środki, w porównaniu z innymi budżetami. Nasza Gmina jest dobrze postrzegana, pod tym względem, w regionie, czy nawet w Polsce. Organizowanych jest dużo imprez i jest duża aktywność społeczna w tym kierunku. Tegoroczny budżet wychodzi naprzeciw tym działaniom i potrzebom.

TURYSTYKA

W tym budżecie trochę większą rolę przyznano turystyce. Nasza Gmina ma pewne aspiracje turystyczne, chociaż w Strategii nie jest to główny kierunek warunkujący rozwój, ale kierunek wspomagający funkcję osiedleńczą. W tym dziale zaplanowano większe środki niż w roku ubiegłym, żeby można było zrealizować przynajmniej najważniejsze wyznaczone w tym zakresie zadania: rozwijać szlaki turystyczne, wyposażać je w urządzenia, znakować, promować, wydawać mapy, przewodniki i organizować imprezy o charakterze turystycznym.

POZYSKIWANIE PIENIĘDZY

Jedną z metod pozyskiwania dużych pieniędzy jest zrzeszanie się gmin w związki i stowarzyszenia. Gmina sama je zakłada lub w nie wchodzi. Stowarzyszenie Gmin Turystycznych Wzgórz Trzebnickich i Doliny Baryczy, które zostało zarejestrowane w dniu 14 grudnia 2000 r., może pozyskiwać środki na zadania związane z rozwojem turystyki nie tylko na promocję, ale na inwestycje w turystyce. Taki jest perspektywiczny plan działania Stowarzyszenia.

Gmina jest również członkiem założycielem Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej. Jest to także element naszej rozwojowej polityki turystycznej, wymagającej ze strony Gminy aktywności i partycypacji w różnych przedsięwzięciach.

KONTROLA DOCHODÓW GMINY

Wiąże się to z windykacją należności, nasileniem kontroli i sprawdzania wypełnionych deklaracji przez podatników. Zainteresowani jesteśmy ścisłą współpracą z Urzędem Skarbowym i Starostwem Powiatowym w zakresie wydawanych pozwoleń na budowę, bo ich ilość to są metry kwadratowe przeliczane na złotówki popdatkowe. W dalszym ciągu będzie kontynuowana kontrola wszystkich osób fizycznych i prawnych, co do zgodności wypełnionych deklaracji ze stanem faktycznym. W dalszym ciągu będziemy porządkować tereny gminy poprzez wydawanie decyzji o rozbiórkach szopek, kurników i zbędnych komórek, czyli likwidację bałaganiarstwa. Nasza Gmina i Miasto musi mieć wizerunek gminy czystej, estetycznej i gospodarnej.

Adam Stocki
Zastępca Burmistrza Gminy

 

 

Serwis prasowy nr 43
26 stycznia 2001

Serwis prasowy nr 42
19 stycznia 2001

 

Serwis prasowy nr 41
12 stycznia 2001


Serwis prasowy nr 40
5 stycznia 2001