nowy naglowek

Strona główna   Gmina   Rada Miejska   Urzad Miejski   Gminne Jednostki Organizacyjne

Geografia   Historia miasta   Kultura i sztuka   Turystyka i rekreacja   Oferta inwestycyjna   Teleadresy
 

6 października 2010

      
    
Biuro Pełnomocnika Burmistrza
ds. Przeciwdziałania Uzależnieniom
ul. Parkowa 9
55-120 Oborniki Śląskie
tel. 71 310 14 55
biuobo@wp.pl
gadugaduzaufania.blogspot.com
http://gaduzaufania.pl
Kontakt: 12868489

Spotkanie Organizacji Pozarządowych w Biurze Pełnomocnika Burmistrza ds. Zapobiegania Uzależnieniom w Obornikach Śl.

W Obornikach Śląskich, na zaproszenie Małgorzaty Matusiak, Sekretarza Miasta, dnia 29 września w Urzędzie Miasta, Dyrektor Wydziału Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Urzędu Marszałkowskiego, Wioletta Matysek - Szumilas spotkała się z obornickimi organizacjami pozarządowymi, by:
- omówić najważniejsze zmiany znowelizowanej Ustawy o Pożytku Publicznym i o Wolontariacie,
- przedstawić praktyczne kwestie powołania Obornickiej Rady Pożytku Publicznego,
- doradzić najkorzystniejsze dla ngo zapisy do aktualizowanej uchwały miejskiej w sprawie „Programu współpracy z organizacjami pozarządowymi na rok 2011”.
W spotkaniu z 42 przybyłymi reprezentantami Organizacji Pozarządowych uczestniczyli również Szczepan Antoszczyszyn; Przewodniczący RM, Maciej Borowski; Zastępca Burmistrza, Alicja Giezek; Pełnomocnik Burmistrza ds. Zapobiegania Uzależnieniom.
Liczebność i aktywność przedstawicieli obornickich organizacji mile zaskoczyła Panią Dyrektor Wiolettę Matysek - Szumilas, a obecność władz miejskich i administracji dała nadzieję na postawienie konstruktywnych wniosków tego niecodziennego i długiego spotkania. Podsumowując owocne spotkanie Pani Wioletta Matysek – Szumilas zasugerowała zebranym, by w pierwszej kolejności określili priorytety i obszary wspólnej pracy środowiska pozarządowego i administracji lokalnej a następnie zorganizowali kolejne spotkanie o charakterze informacyjno-szkoleniowym o ustawie o Pożytku Publicznym i o Wolontariacie. Uczulając na coraz wyższe wymogi formalne stawiane przez ustawodawcę organizacjom pozarządowym w procesie pozyskiwania finansów publicznych, przestrzegała liderów organizacji przed utratą wizji i misji, które kiedyś leżały u podstaw założenia danej organizacji. Czyli potrzebę niesienia pomocy, poczucie dokonywania zmian w swoim otoczeniu i potrzebę spotkania, rozmowy, integracji. Omawiając rozwiązania stosowane w innych gminach, czy w regionie zachęcała Oborniczan do wypracowania podobnych narzędzi wspomagających komunikację pomiędzy administracja a ngo, upowszechnianie informacji i doradztwo dla słabych organizacji np.:
- tworzenie Punktów Doradczych,
- Centrum wspierania organizacji,
- fora internetowe,
- międzysektorowe zespołu eksperckie,(Komisje Konkursowe, Komisje Miejskie)
- pełnomocnicy wyznaczenie pełnomocnika samorządu do kontaktów, informacji i doradztwa w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych.

Spotkanie po obu stronach zakończyło się poczuciem niedosytu.

Opracował : Mieczysław Konik
Zdjęcia: Urszula Kielar








Powrót do strony głównej...
Wejście do archiwum wiadomości...


http://maly/oborniki/zpr/styczen_2006/spis_tresci.htm

Serwis prasowy nr 169
Październik 2010