16 maja 2002

SALONIK CZTERECH MUZ

Działa od 14 lat pod patronatem Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko - Własnościowej w Trzebnicy, a zlokalizowany jest w Obornikach Śląskich przy ul. Piłsudskiego 13.

Zaprojektował go, na wzór salonów artystycznych XIX stulecia, nieżyjący już animator życia kulturalnego na Dolnym Śląsku Ryszard Wójcicki.

Salonik to miejsce niezwykłe, miejsce które inspiruje i przyciąga zarówno wykonawców jak i publiczność. W środowisku artystycznym ceniony jest za niepowtarzalną atmosferę , wrażliwą widownię i otwartość gospodarzy na nowe formy pokazu artystycznego. Mecenat finansowy i organizacyjny nad pracą tej placówki sprawuje Spółdzielnia Mieszkaniowa z Trzebnicy oraz władze gminy Oborniki Śląskie.

Od początku istnienia do chwili obecnej prezentujemy przede wszystkim cztery dziedziny sztuki: muzykę, plastykę, film i teatr (stąd nazwa Salonik Czterech Muz). Pragniemy dostarczyć odbiorcom nie tylko wrażeń estetycznych, ale również wiedzę o sztuce. Zapewnić indywidualny kontakt z wykonawcami i ich twórczością. Sprawiać aby sztuka stawała się inspiracją do aktywności artystycznej odbiorcy. Proponujemy program urozmaicony, dostosowany do wieku i wykształcenia odbiorcy. W ciągu naszej działalności odbyło się blisko 600 imprez z udziałem około 400 wykonawców (niektórzy z nich wystąpili wielokrotnie) w obecności 16.000 widzów. W Saloniku odbywają się koncerty, recitale, wieczory literacko - muzyczne, spotkania teatralne, spotkania autorskie, wieczory kabaretowe, wystawy, benefisy i jubileusze. Uroczystości gminne, oficjalne spotkania delegacji krajowych i zagranicznych, konferencje, narady, szkolenia, promocje firm.

Gościmy w Saloniku wybitnych artystów polskich oraz wykonawców z Rosji, Ukrainy, Węgier, Niemiec, Belgii, Szwecji, Japonii i Tajwanu.

Obok znanych i cenionych artystów występują młodzi uzdolnieni ludzie rozpoczynający drogę artystyczną.

Na temat Saloniku powstały dwie obszerne prace dyplomowe.

Gorąco zapraszam Państwa na imprezy do Saloniku gdzie staramy się tworzyć wartości najszlachetniejsze - tradycję kulturową.

Irena Zielińska

Serwis prasowy nr 70
16 maja 2002