16 maja 2002

OBORNIKI ŚLĄSKIE W UNII EUROPEJSKIEJ

Może jeszcze nie dosłownie ale ...

Jako Gmina otrzymaliśmy propozycję przystąpienia do Stowarzyszenia "Dolny Śląsk w Unii Europejskiej". Zaproszenie takie złożył w Gminie obecny marszałek Województwa Dolnośląskiego Emilian Stańczyszyn. Propozycja ta już wcześniej skierowana była na moje ręce przez dyrektora Biura Stowarzyszenia Leszka Frąckowiaka, które swoją siedzibę ma w Wałbrzychu. Stowarzyszenie powstało w 2000 roku i obecnie liczy 24 członków, w tym: Sejmik Województwa Dolnośląskiego, miasto Wrocław, Legnica, Jelenia Góra, Wałbrzych, Świdnica, a także mniejsze jednostki samorządowe, jak Długołęka, Chojnów, Przemków, Radwanice czy Milicz.

Stowarzyszenie ma stanowić płaszczyznę współpracy samorządów terytorialnych oraz wspólną reprezentację ich interesów w Unii Europejskiej. Ma wspierać samorządy w poszukiwaniu partnerów do realizacji projektów z wykorzystaniem środków unijnych. Ułatwić ma też starania o środki finansowe, udostępniać aktualne informacje o funduszach i programach unijnych. Realizować też będzie wspólne szkolenia. Już obecnie w Brukseli istnieje Biuro promocyjno-Informacyjne Stowarzyszenia, które udziela pomocy w poznawaniu środowiska unijnego, przygotowuje szkolenia dla urzędników i liderów samorządowych, a także organizuje staże zagraniczne.

Zarząd Miejski podjął uchwalę o rozpoczęciu procedury przystąpienia do Stowarzyszenia. W tym celu przygotowany zostanie projekt uchwały pod obrady Rady Miejskiej.

Roczna składka członkowska dla naszej Gminy, na rok 2002, wynosi 38 groszy od jednego mieszkańca zameldowanego w Gminie na stałe. W przypadku Obornik Śląskich byłaby to kwota ok. 600 złotych. Niewiele, a korzyści może być wiele.

Adam Stocki

Serwis prasowy nr 70
16 maja 2002