14 grudnia 2005

Z WIZYTĄ W GUTENBERGSCHULE REHAU.

W ubiegłym roku Gmina Oborniki Śląskie nawiązała współpracę z Gminą Rehau we wschodniej Bawarii. Do Obornik Śląskich przyjechała delegacja niemiecka pod przywództwem Burmistrza Edgara Pöpela, która uczestniczyła m. in. w Uroczystej Sesji Rady Miejskiej z okazji 700-lecia Obornik Śląskich. Delegacja polska z Burmistrzem Pawłem Misiorkiem brała udział w święcie Rehau. Oborniccy artyści mieli swój wernisaż w Rehau, natomiast 20 stycznia w Obornickim Ośrodku Kultury będzie można oglądać prace artystów z Niemiec.

Na ręce Pana Burmistrza do Urzędu Miejskiego wpłynęło zaproszenie do rozmów na temat nawiązania współpracy również między szkołami. Tak więc Rektor Gutenbergschule Rehau pan Günter Hohenberger zaprosił mnie do swojej szkoły. W rozmowach z ramienia Rady Miejskiej uczestniczył również pan Krzysztof Czerkas.

W dniu 28 listopada mieliśmy przyjemność gościć w Gutenbergschule Rehau.
O godzinie 8.15 w holu szkoły powitał nas chór szkolny słowami "Herzlich willkomen.", w imieniu młodzieży wystąpiła przewodnicząca Samorządu, następnie Rektor szkoły zaprosił nas do pokoju nauczycielskiego na spotkanie z kadrą pedagogiczną.

Baza lokalowa, rozwiązania organizacyjne, klimat szkoły są bardzo podobne do funkcjonowania naszej szkoły. Zwraca uwagę niezwykła czystość na korytarzach oraz w salach lekcyjnych. Wzdłuż ścian przed wejściem do klas, zamocowane są wieszaki, na których wiszą kurtki, płaszcze, czapki. Przed sekretariatem na stolikach poukładano liczne ulotki i gazetki adresowane do uczniów i rodziców. Na jednym z korytarzy stoi szklana gablota, a w niej model ucha, oka, liczne preparaty. Gablota nie jest zamknięta i nic z niej nie ginie.

Pokój nauczycielski to tradycyjnie miejsce spotkań nauczycieli. Na uwagę zasługuje biblioteka zajmująca całą ścianę sali. Nauczyciele mają swobodny dostęp do zgromadzonych książek . i odkładają wszystkie pozycje ma na miejsce.

W obecności Wizytatora Szkół uczestniczyliśmy w lekcjach: języka angielskiego, informatyki, biologii, techniki, wychowania fizycznego, zajęć wyrównawczych. Jak powiedział nam wizytator: miejsce nauczyciela jest z tyłu klasy", bowiem to uczniowie najczęściej przygotowują i prowadzą zajęcia. Liczebność klas jest 26-30 osób, bez podziału na grupy podczas zajęć z informatyki czy języków obcych.

W czasie trwania długiej przerwy wróciliśmy do pokoju nauczycielskiego, gdzie w towarzystwie Rektora, Kontrrektora i grona pedagogicznego, zjedliśmy obiad.
O godzinie 14.00 zostaliśmy bardzo miło przyjęci przez pana Burmistrza Edgara Pöpela, który przedstawił historię i dzień dzisiejszy miasta. Rektor szkoły Günter Hohenberger i ja mówiliśmy o funkcjonowaniu naszych szkól i chęci podjęcia współpracy.

W godzinach popołudniowych znowu w szkole, toczyły się rozmowy w gronie kilku osób bezpośrednio zaangażowanych do współpracy.

A oto rezultat rozmów - "pierwszego kontaktu":

Głównym celem wspólnego projektu jest stworzenie możliwości rozwijania w szerokim środowisku wielu kompetencji: językowych, interkulturowych, plastycznych. Uczniowie mogą uczyć się komunikacji ustnej i pisanej w wielu językach / głównie w języku niemieckim lub angielskim/. Wzmacnianie motywacji do nauki języka angielskiego jako języka globalnego.

Tematy, wokół których będziemy skupiać uczniów dotyczyć będą regionu, kultury i tradycji, ekologii czy turystyki. Praca w grupach klasowych i we współpracy z partnerami z zagranicy tworzyć ma okazje do wymiany poglądów i opinii, poprzez użycie poczty elektronicznej, czatów, listów, przesyłanie prac plastycznych itp.

Planujemy wymianę młodzieży na wiosnę 2006r. Grupa młodych Niemców przyjedzie do Obornik Śląskich w kwietniu, natomiast nasi uczniowie zaproszeni są do Rehau w czerwcu.

Pod opieką nauczycieli, wykonywać będą wspólne projekty, będą uczestniczyć w zajęciach szkolnych, a podczas wycieczek po regionie poznawać będą miasto i okolice.

Założeniem projektu jest również poznanie warunków życia i tradycji polskich i niemieckich, stąd też uczestnicy zakwaterowani będą w domach swoich rówieśników - uczniów naszych szkół.

Rozmowy przebiegły w bardzo miłej atmosferze.
Zachęcam nauczycieli i uczniów naszego gimnazjum do wzięcia udziału w projekcie!

Izabela Bryl
Dyrektor Gimnazjum w Obornikach Śląskich

 

Serwis prasowy nr 112
8-31 grudnia 2005