29 czerwca 2001

GRUNTY - KAPITAŁ GMINNY I ŹRÓDŁO DOCHODÓW GMINY

Na temat oferty inwestycyjnej Gminy pod budownictwo mieszkaniowe rozmawiamy z Wojciechem Seredyńskim, kierownikiem Wydziału Architektury i Geodezji.

Lwią część dochodów Gminy stanowią wpływy ze sprzedaży gruntów. Proszę powiedzieć, jak się przedstawia sytuacja w obrocie nieruchomościami ?

Rynek nieruchomości jest coraz trudniejszy. Wynika to z ogólnej sytuacji w kraju. Jest coraz trudniej o pracę, w związku z tym indywidualne decyzje inwestycyjne podejmuje się ostrożnie. Grunty w okolicach Wrocławia są nęcącym towarem, ale jest duża konkurencja, zwłaszcza ze strony położonych bliżej Wrocławia. Potencjalny inwestor długo waży swoją decyzję, poszukuje terenów w różnych miejscach, porównuje ceny, walory, atrakcyjności - no po prostu rynek. W ubiegłym roku wisiała nad nami groźba niewykonania budżetu, ale udało się wyjść z tej sytuacji obronną ręką. Nasze tereny są atrakcyjne, a my staramy się wychodzić naprzeciw zapotrzebowaniom inwestorów i tak przygotowywać ofertę, by znalazła nabywców.

Jaka jest oferta Gminy?

Już prawie skończyliśmy realizację osiedla przy Wzgórzu Magdaleny. Są tam jeszcze do sprzedaży dwa tereny, w tej chwili zablokowane przez napowietrzną linię energetyczną. Zarząd Gminy prowadzi z Rejonem Energetycznym rozmowy na temat położenia kabla energetycznego pod ziemią. Umożliwi to zbycie działek pod indywidualne budownictwo mieszkaniowe.

Jesteśmy w trakcie zakończenia realizacji mini osiedla przy ulicy Lipowej na osiem obiektów mieszkalnych. Część jest już zabudowana małymi domami mieszkalnymi.

W tej chwili pracujemy nad przygotowaniem do sprzedaży terenów przy ulicy Chrobrego.

Wszystkim jest wiadomo, że część tego terenu jest przedmiotem roszczeń Kongregacji Sióstr Boromeuszek. Jak przedstawia się sytuacja prawna nieruchomości?

Według opinii prawnej wydanej przez Biuro Orzecznictwa Prawnego Sejmiku Dolnośląskiego, adresatem roszczenia nie może być samorząd gminny, tylko Skarb Państwa. W związku z tym spokojnie pracujemy nad przygotowaniem naszej oferty.

Teren przy ulicy Chrobrego jest ofertą Gminy od kilku lat. Nie znalazł nabywcy. Dlaczego teraz ma być inaczej?

Teren był proponowany do sprzedaży w całości, jako działka 82/6 o powierzchni 2,184 ha do kompleksowego zagospodarowania przez jednego inwestora - developera. Zgłaszające się, zainteresowane terenem, firmy nie były w stanie udźwignąć ciężaru, jakim jest zamrożenie dużego kapitału - cena gruntu była wyszacowana na 1.200.000 PLN. Były propozycje, by Gmina, wnosząc grunty, weszła w jakąś spółkę, ale mieliśmy obawy, by nie doszło do przejęcia terenu, gdyby firma okazała się nieodpowiednim kontrahentem. Dlatego zaproponowaliśmy Zarządowi podział terenu i zbywanie w częściach, w tym, jako pojedyncze działki budowlane również. Sondażowo, w pobliżu oferowanego terenu, wytyczyliśmy 5 działek. Poszły pod koniec ubiegłego roku w ciągu półtora miesiąca, z wylicytowaną ceną około 80 zł/m kw. Jednostkowa cena gruntu, oferowanego w całości, wynosiła 54zł.m kw. Z punktu widzenia finansowego Gminy, zbywanie w częściach, może okazać się korzystniejszym, z tym że rozciągnięte w czasie i z większym nakładem urzędniczej pracy.

Jak teren będzie podzielony i z jakim przeznaczeniem?

Mówimy teraz o ponad dwuhektarowym gruncie położonym pomiędzy nowo nazwanymi ulicami Henryka Pobożnego i Henryka Brodatego, a ulicą Chrobrego. Z tej nieruchomości wydzielamy ok. 25 arów, bezpośrednio przyległych do parkingu przychodni lekarskiej, z przeznaczeniem usługowo - handlowym. W dalszej części, wzdłuż ulicy Henryka Pobożnego, wydzielamy 11 działek pod wolnostojącą zabudowę jednorodzinną. Pozostaje działka 82/27, wzdłuż ulicy Henryka Brodatego, która jest bezpośrednio pod napowietrzną linią energetyczną. Należałoby ponieść koszty skablowania: albo schować pod ziemię, albo wyprowadzić poza strefę projektowanej zabudowy. Liczyliśmy koszty. Po wykonaniu wyceny Zarząd Gminy podejmie decyzję, czy powinniśmy wyłożyć żywą gotówkę z budżetu Gminy, czy odliczyć koszty inwestycji od wartości gruntu i wystawić grunt do przetargu z tym obciążeniem.

Założeniem jest sprzedaż tej części w całości?

Tak, wydzieloną działkę 82/7 wzdłuż ulicy Henryka Brodatego, z przeznaczeniem pod budownictwo jednorodzinne z podziałem zaakceptowanym przez inwestora chcemy sprzedać w całości. Przewidujemy 9 wolnostojących jednostek mieszkaniowych.

Teren jest częściowo uzbrojony. Ma sieć kanalizacyjną /kolektor poprowadzony w stronę ulicy Powstańców Śląskich. Wzdłuż działki 82/27 jest poprowadzona sieć gazowa średniego ciśnienia, do której można wpinać przyłącza domowe. Pozostaje wykonanie wodociągów i kanalizacji.

Ofertą Gminy nie jest tylko teren, o którym mówiliśmy wyżej.

Ponad dwuhektarowy obszar pomiędzy ulicami Chrobrego, Henryka Pobożnego i Henryka Brodatego jest częścią ośmiohektarowego gruntu komunalnego ciągnącego się aż do linii lasu i prawie ulicy Paderewskiego. Doszliśmy do wniosku, że warto podejść do tematu całościowo i zaproponować sposób zagospodarowania pewnej, naturalnie wydzielonej, przestrzeni. Wytyczyliśmy, na razie na mapach, ulice /mniej więcej w połowie pola/. Na ostatniej sesji Rada przyjęła uchwałami nazwy tych ulic: Piastów Śląskich i Bolesława Krzywoustego. Wzdłuż ulicy Piastów Śląskich planujemy wytyczyć około 25 działek, a wzdłuż ulicy Bolesława Krzuywoustego 12 działek. Między lasem a tymi ulicami jest rezerwa terenu na usługi oświatowo - sportowe.

Nowoprojektowana ulica Piastów Śląskich przechodzi przez dwie prywatne własności i styka się z projektowanym przedłużeniem ulicy Paderewskiego. Dystrybucję tych działek rozpoczniemy po uregulowaniu spraw własnościowych i włączeniu ulicy Piastów Śląskich do ulicy Paderewskiego. Możliwość dogodnej komunikacji od strony Wrocławia będzie chyba dużym atutem naszej oferty.

Przez jaki okres może trwać sprzedaż działek z tej oferty?

Według naszych szacunków, przy obecnym rynku nieruchomości, około pięciu lat. Już w tym roku powinniśmy coś z tej całości sprzedać. Największe zainteresowanie terenami budowlanymi jest po wakacjach. Od drugiej połowy sierpnia ludzie zaczynają pytać o nieruchomości. Na wiosnę przeprowadziliśmy szeroką kampanię promocyjno - reklamową. Zachwaliliśmy Gminę, daliśmy o sobie znać. Jeżeli ktoś ma w tegorocznych planach zakup gruntu i natknął się na naszą ofertę, miał czas na zrobienie rozeznania i porównania z innymi ofertami. Czy na naszą korzyść pokaże najbliższy czas.

Liczymy, że przygotowanie oferty przetargowej, już na konkretne działki, na wrzesień - październik będzie dobrym terminem.

Rozmawiała Romana Obrocka

 

osiedle_male.GIF (32654 bytes)

 Planowany podział geodezyjny projektowanego osiedla (kliknij żeby powiększyć)

inwest1m.jpg (16477 bytes)

Teren przy ulicy Chrobrego. Część planowanego osiedla

Uchwała o wykazie działek do sprzedaży

Serwis prasowy nr 57
29 czerwca 2001