7 września 2004

POKUCIE, HUCULSZCZYZNA

Krainy leżące nad rzekami Czeremosz i Prut w Karpatach Wschodnich. Obecnie tereny Zachodniej Ukrainy. Do 1939 roku - w granicach państwa polskiego. Spośród powojennych przesiedleńców z Kresów, w gminie Oborniki Śląskie zamieszkało wiele rodzin z Pokucia. Emocjonalny związek z miejscem pochodzenia trwa. Pamięć o tamtym życiu, zwyczajach, radościach i smutkach jest w rodzinach pielęgnowana. Pamiętający tamte czasy przekazują ją swoim dzieciom i wnukom.

Dwa lata temu rozpoczęliśmy zbieranie materiału wspomnieniowego do Wielkiej Księgi Obornik Śląskich MY, OBORNICZANIE. Wśród rodzinnych wspomnień pojawiła się spora część opowieści kresowych, również z Pokucia. W czasie prac nad Księgą urodził się pomysł, by jej wydanie stało się jednocześnie inauguracją współpracy, skierowanej przede wszystkim do młodzieży szkół z Pokucia i gminy Oborniki Śląskie. Powstała społeczna koncepcja wieloletniego "Informatyczno-Informacyjnego Programu Poznawczego: ŁĄCZY NAS WSPÓLNA HISTORIA". Idea programu sprowadza się do wymiany korespondencji pomiędzy grupą ze szkoły ukraińskiej i naszą na tematy:

  1. przedstaw siebie,
  2. przedstaw swoją szkołę,
  3. przedstaw swoją miejscowość,
  4. opisz zwyczaj np. świętowania Bożego Narodzenia itp.

Program Poznawczy zakłada, że na rozpoczęcie jednej rocznej edycji szkoła ukraińska otrzyma komputer wraz z oprogramowaniem, a na jej zakończenie dzieci z nauczycielem przyjadą do Obornik na tygodniowe wakacje. W czasie wakacji będzie zorganizowana ekspozycja prezentująca roczny efekt współpracy. Koncepcja zakłada coroczną powtarzalność, począwszy od roku 2005, dla kolejnych par szkół Pokucia i gminy Oborniki Śląskie. Pomysł zyskał akceptację burmistrza Pawła Misiorka i jego zgodę na objęcie patronatem tego przedsięwzięcia. Grupa inicjatywna otrzymała upoważnienie Burmistrza do rozpoznania możliwości wdrożenia programu w szkołach Kut, Kobak i Rybna. Spenetrowanie pokuckiej oświaty było jednym z punktów prywatnej sierpniowej wycieczki do korzeni - "Podróży Huculskim Szlakiem". Wycieczkowa grupa składała się z oborniczan, zajączkowian i wrocławian. Ideę nawiązania współpracy pomiędzy Kutami a Obornikami Śląskimi przedstawiliśmy w ratuszu pani burmistrz Natalii Krawczyk, a w gościnnym domu naszych gospodarzy, Oksany i Koli Pawlaków, spotkaliśmy się z dyrektorami szkół i burmistrzami Kut, Rybna i Kobak.

Pierwsze zobowiązujące słowa i deklaracje o determinacji we wprowadzaniu programu współpracy zostały wypowiedziane. Mamy niecały rok na uszczegółowienie programu, wzajemne uzgodnienia i pozyskanie środków na jego realizację.

EŁ, RO

ratuszwizyta1_d.jpg (48162 bytes)
Spotkanie z panią Burmistrz w kuckim ratuszu.

od lewej: Kola Pawluk - nasz gospodarz i przewodnik. Edward Łysiak - uczestnik wycieczki, Natalia Krawczyk- burmistrz Kut, Wanda Lintner - uczestnik wycieczki.

 kutyspotkanie2_d.jpg (32320 bytes)
Spotkanie w gościnnym domu Oksany i Koli Pawluków. od lewej: Łukian Jusypczuk - dyrektor szkoły w Kutach, Hanna Rybonuk - dyrektor szkoły w Rybnie, Iwan Pyłypiak - burmistrz Rybna, mąż Hanny Rybonuk. Po drugiej stronie stołu: Wasyl Palijczuk - burmistrz Kobak oraz uczestnicy naszej wycieczki: Helena Łysiak, Wanda Łysiak, Edward Łysiak, Grażyna Motłoch, Mieczysław Jaskółowski, Wanda Lintner, Bolesław Gruberski, Remigiusz Bonkowski, Wanda Obrocka i Romana Obrocka.

 

Serwis prasowy nr 97
7-24 września 2004