Strona główna   Gmina   Rada Miejska   Urząd Miejski   Gminne Jednostki Organizacyjne

Geografia   Historia miasta   Kultura i sztuka   Turystyka i rekreacja   Oferta inwestycyjna   Teleadresy
 

10 sierpnia 2009

            

 Święto Wojska Polskiego

od 1992 ponownie obchodzi się 15 sierpnia w rocznicę bitwy zwanej „Cudem nad Wisłą”.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku „Święto Żołnierza” obchodzone było od 1923 roku. Sankcjonował je prawnie rozkaz Ministra Spraw Wojskowych gen. broni Stanisława Szeptyckiego nr 126 z dnia 4 sierpnia 1923 roku. Podano w nim: „W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walkach z wiekowym wrogiem o całość i niepodległość Polski”. – cytujemy za Wikipedią.
Święto Żołnierza” nie zostało nigdy anulowane żadnym aktem prawnym. Obchodzono je uroczyście w okresie II wojny światowej w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie i w Wojsku Polskim do 1947 roku. W następnych latach zaniechano jego obchodów i ustanowiono Dzień Wojska Polskiego (12 października) - upamiętniając w ten sposób chrzest bojowy 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki pod Lenino. Jednak ten czyn zbrojny był jednym z wielu epizodów na szlaku bojowym żołnierzy polskich w latach II wojny światowej.
Ustawa sejmowa z dnia 30 lipca 1992 roku przywróciła obchody „Święto Wojska Polskiego” w dniu 15 sierpnia. Tegoż roku po raz pierwszy w dniu 15 sierpnia odbyły się centralne uroczystości z okazji „Święta Wojska Polskiego” przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Obchody "Święta Wojska Polskiego" w Obornikach Śląskich

15 sierpnia (sobota) 2009
10.45 Zbiórka delegacji zakładów pracy oraz organizacji społeczno-politycznych na parkingu przed USC    oraz przemarsz zwartą kolumną pod Obelisk
11.00 Uroczystości pod Obeliskiem: okolicznościowe przemówienia, Apel Poległych, składanie kwiatów
12.30 Msza Święta w intencji poległych na polu chwały, kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa






Serwis prasowy nr 155
 Sierpień 2009