25 sierpnia 2000

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2000

W akcji "Sprzątanie Świata" nie chodzi o sprzątanie. Nie tam bowiem jest czysto, gdzie się sprząta, tylko tam, gdzie się nie śmieci. Mówiąc szerzej: nie tam środowisko jest czyste, gdzie się wydaje miliony na przeciwdziałanie skutkom zniszczeń, lecz tam, gdzie ludzie - żyją w harmonii z naturą. W akcji Sprzątanie Świata chodzi o zmianę świadomości każdego z nas."

(za "EKOFINANSE", sierpień 2000)

Koordynatorem Akcji w gminie Oborniki Śląskie jest Małgorzata Wilczak inspektor ds. ochrony środowiska. Tematem przewodnim tegorocznej Akcji jest selektywna zbiórka odpadów komunalnych.

Idea zgodna z przedsięwzięciami promowanymi w naszej gminie. We wrześniu rusza częściowa segregacja odpadów komunalnych - papier, szkło, plastiki - na poziomie gospodarstw domowych.

Do wzięcia udziału w Akcji została zaproszona młodzież i dzieci z przedszkoli, szkół i domu dziecka. Zwyczajowo w "Sprzątaniu ..." bierze udział Nadleśnictwo. Bezmyślne zaśmiecanie okolicznych lasów jest jednym z większych problemów i to narastających. Już krótki spacer po lesie potwierdza istnienie problemu.

"Sprzątanie Świata" odbędzie się w dniach 8 - 10 września. Koszty ponosi budżet gminy Oborniki Śląskie, Nadleśnictwo, ZGK.

SEGREGACJA ODPADÓW W GMINIE OBORNIKI ŚLĄSKIE

 

27_1.jpg (34217 bytes)

 

OGÓLNE ZASADY SEGREGACJI:

  • Wysegregowane odpady odbierane będą z posesji mieszkańców w ostatni piątek / czwartek każdego miesiąca. Prosimy o wystawianie worków z surowcami wtórnymi obok funkcjonujących pojemników na odpady stałe.
  • Worki dostarczane będą nieodpłatnie przy odbiorze worków zapełnionych.
  • W workach w kolorze niebieskim należy gromadzić papier i tekturę /bez domieszek innych materiałów a w szczególności kartonów po sokach/.
  • W workach w kolorze żółtym należy gromadzić butelki PET - plastikowe, po napojach itp. oraz folie plastikowe /bez domieszek innych materiałów/.
  • W workach w kolorze zielonym należy gromadzić szkło opakowaniowe - butelki, słoiki itp. /bez domieszek innych materiałów/.

Właściciel i użytkownik posesji zobowiązany jest do posiadania pojemnika na odpady stałe oraz stosownej umowy na wywóz powyższych odpadów. Pojemniki na odpady komunalne drobne należy ustawiać na granicy nieruchomości w miejscu łatwo dostępnym zarówno dla ich użytkowników jak i pracowników firm wywozowych.

Odpady powstające w wyniku prowadzonej działalności gospodarczej, muszą być gromadzone w sposób odrębny.

Wytwarzający odpady inne niż niebezpieczne w ilości do 1000 t/r zobowiązany jest do złożenia stosownej informacji w Urzędzie Gminy o wytwarzanych odpadach oraz sposobach gospodarowania nimi /zgodnie z art. 8 ust. 4 ustawy o odpadach z dnia 27 czerwca 1997 r. z późniejszymi zmianami/ - kompetencje Burmistrza.

Wytwarzający odpady niebezpieczne zobowiązany jest do uzyskania zezwolenia w Starostwie Powiatowym na prowadzenie działalności, w wyniku której powstają odpady - kompetencje Starosty.

Przewodniczący Zarządu

Jerzy Wiśniewski

Serwis prasowy nr 27
25 sierpnia 2000

Serwis prasowy nr 26
18 sierpnia 2000

Serwis prasowy nr 25
1 sierpnia 2000