2 marca 2001

BUDYNEK PRZYCHODNI W PĘGOWIE

Samorząd Województwa Dolnośląskiego zdecydował o wystawieniu na sprzedaż w drodze przetargu budynku przychodni lekarskiej w Pęgowie. Spotkało się to z ostrym protestem społeczności wiejskiej. Stanowisko Zarządu Gminy zostało wyrażone pismem Zarządu do Marszałka Województwa Dolnośląskiego następującej treści:

19 lutego 2001r.
Szanowny Pan
Jan WASZKIEWICZ
Marszałek Województwa Dolnośląskiego

Panie Marszałku,
uprzejmie proszę o odstąpienie od zamiaru sprzedaży nieruchomości zabudowanej budynkiem byłego Wiejskiego Ośrodka Zdrowia w Pęgowie przy ulicy Głównej 30 oraz
o nieodpłatne przekazanie powyższej nieruchomości na rzecz gminy Oborniki Śląskie.

Uzasadnienie
Proszę nie traktować naszego wystąpienia, jako podważania prawa samorządu Województwa Dolnośląskiego do sprzedaży wyżej określonej nieruchomości.

Nasze wystąpienie jest odwołaniem się do dobrej woli Pana Marszałka i Zarządu Województwa w rozwiązywaniu trudnych i skomplikowanych spraw samorządowych oraz poparciem protestu społeczności wiejskiej naszej gminy. Kolejne etapy wprowadzania reform: samorządowych i służby zdrowia, w sposób diametralny zmieniają stosunki własnościowe nieruchomości oraz dostęp do usług medycznych. Nowe podziały i nowe zasady, ciągle nie są czytelne dla wielu osób. Budzi to ludzki niepokój. Można powiedzieć, że przez ogół jest to odbierane, jako arogancja i odwracanie się decydentów od podstawowych potrzeb szarego człowieka. Jak, logicznie, wytłumaczyć mieszkańcowi Pegowa czy pobliskiej wsi, że budynek w Jego wsi, który w dużej mierze został zbudowany społecznym sumptem i który dotychczas służył wiejskiej społeczności w zakresie korzystania z usług podstawowej opieki zdrowotnej ? zagwarantowanych konstytucyjnie, będzie sprzedany. Czy my, samorządowcy, z czystym sumieniem i bez bałamucenia jesteśmy w stanie to wytłumaczyć, chociaż wszystko odbywa się zgodnie z literą prawa.

Panie Marszałku,
reforma służby zdrowia odbiera lub drastycznie ogranicza świadczenia i zabiegi, nie tylko z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, mimo iż wszyscy płacimy wysokie składki na ubezpieczenie społeczne. Poczucie bezpieczeństwa, w tym medycznego, jest bardzo niskie. Dotyczy to w dużej mierze osób starszych, mniej zamożnych i mniej przebojowych.

Nie pomnażajmy tego poczucia przez akt sprzedaży budynku pełniącego społecznie bardzo ważną funkcję.

Dlatego, jak we wstępie, ponawiam uprzejmą prośbę o odstąpienie od sprzedaży ww nieruchomości i wnoszę o nieodpłatne przekazanie nieruchomości na rzecz gminy Oborniki Śląskie z gwarancją zachowania dotychczasowej funkcji bowiem obowiązkiem gminy jest zapewnienie jej mieszkańcom opieki medycznej w jej podstawowym zakresie.

Przewodniczący Zarządu
Jerzy Wiśniewski

Z nieoficjalnych informacji, uzyskanych w Urzędzie Marszałkowskim , wiemy, że odstąpiono od przetargu.

Serwis prasowy nr 50
23 marca 2001



Serwis prasowy nr 49
16 marca 2001

Serwis prasowy nr 48
9 marca 2001

Serwis prasowy nr 47
2 marca 2001