22 czerwca 2004

OBORNICKA JEDNOSTKA OSP W KRAJOWYM SYSTEMIE RATOWNICZO-GAŚNICZYM

Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy

Jest to zespół przedsięwzięć organizacyjnych, szkoleniowych, materiałowo-technicznych i finansowych, obejmujących prognozowanie, rozpoznawanie i zwalczanie pożarów, klęsk żywiołowych, miejscowych zagrożeń oraz skupiający w uporządkowanej wewnętrznie strukturze jednostki ochrony przeciwpożarowej w celu ratowania życia, zdrowia, mienia i środowiska.

KSRG stanowi integralną część systemu bezpieczeństwa wewnętrznego Państwa. Nadzór nad jego funkcjonowaniem pełni minister spraw wewnętrznych. Odpowiedzialność za organizację kierowania tym systemem spoczywa na komendancie głównym Państwowej Straży Pożarnej. Państwowa Straż Pożarna została zobligowana ustawami z 24 sierpnia 1991r. o ochronie przeciwpożarowej oraz o PSP do zorganizowania krajowego systemu ratowniczo - gaśniczego. Głównym zamierzeniem ustawodawcy było stworzenie jednolitego, skutecznego systemu ratowniczego, obejmującego cały obszar szeroko rozumianego ratownictwa pożarowego, technicznego, chemicznego i ekologicznego bez względu na miejsce, rodzaj i charakter prowadzonych działań ratowniczych. (info)

Z dniem 23 lutego 2004 roku została podpisana przez generała brygadiera Teofila Jarkowskiego decyzja o włączeniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Obornikach Śląskich do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Uroczyste wręczenie dokumentu odbyło się w obornickiej remizie przy ulicy Kownackiego w Obornikach Śląskich w dniu 19 czerwca br.

Stosowny wniosek został złożony w 2002 roku - referował zebranym druh Zenon Łodygowski - szef obornickich strażaków. Spełniliśmy wszystkie warunki, m.in. mamy 2 samochody gaśnicze, a w 2003 roku jednostka miała dużą liczbę wyjazdów do różnorodnych akcji. Będąc w Krajowym systemie jednostka musi być mobilna i wszechstronna - jutro możemy się spotkać na akcji gaszenia pożaru np. nad morzem, a pojutrze na Śląsku przy usuwaniu skutków katastrofy ekologicznej. Jednocześnie jednak część finansowania jednostki będzie pochodziła z budżetu państwa. Co nie zwalnia gminy z utrzymywania OSP - podkreślił burmistrz Paweł Misiorek. W tegorocznym budżecie została zarezerwowana kwota 45 tysięcy złotych na zakup nowoczesnego samochodu gaśniczego firmy FORD z pompą wysokiego ciśnienia. Kolejne 50 tysięcy gmina otrzyma jako dotację z Zarządu Głównego PSP, 5 tysięcy złotych zobowiązało się wpłacić PZU, a jeszcze brakujących 30 tysięcy (samochód kosztuje 130 tysięcy złotych) - będziemy szukać.

Obornickiej jednostce gratulowali: Andrzej Otręba - poseł na sejm, Stanisław Drapiewski - przedstawiciel Komendy Wojewódzkiej PSP, Andrzej Abulewicz - komendant Powiatowej PSP, Komendaci OSP z zaprzyjaźnionych jednostek oraz władze samorządowe.

Oborniccy strażacy, oprócz swoich obowiązków, są aktywnymi uczestnikami wydarzeń w gminnej społeczności. Zabezpieczają imprezy o podwyższonym stopniu ryzyka, chętnie organizują pokazy umiejętności strażackich i możliwości techniczne sprzętu, co szczególnie podoba się dzieciom. Siłami własnymi remontują obornicka remizę. Duża w tym osobista zasługa Zenona Łodygowskiego, który wszystkie swoje wolne chwile poświęca organizacji i rozwojowi OSP. Już przygotowuje się do obchodów 100 lecia obornickiej służby pożarniczej. Jubileusz będziemy obchodzić w 2006 roku. Obecność strażaków w gminnych imprezach pilnie odnotowuje lokalna prasa, o czym zaświadcza kronika pełna fotografii, komentarzy i wycinków prasowych.

RO

p1010001_d.jpg (28405 bytes)
Przy mikrofonie Zenon Łodygowski - prezes OSP Oborniki Śląskie informuje o przebiegu starań o włączenie obornickiej jednostki OSP do KSRG

p1010006_d.jpg (41892 bytes)
Spotkanie było również okazją do przyjęcia w swoje szeregi 6 młodych druhów i druhen. Ślubowali na sztandar OSP.

Serwis prasowy nr 94
2-29 czerwca 2004