14 września 2001

ZIELONA OAZA

To określenie, które w większości przypadków pasuje do ogrodów zgłoszonych w ósmej edycji konkursu "Na najładniejszą miejscowość, posesję, balkon". Każdy z prezentowanych ogrodów stworzony został przez ludzi kochających zieleń, rośliny i zwierzęta oraz - wbrew ogólnemu poglądowi - ciężką pracę, która towarzyszy powstawaniu tych ogrodów. Jednym słowem przez ludzi pracowitych i wrażliwych na piękno.

Wybór najpiękniejszego ogrodu, w tym roku, był bardzo trudny. Wszystkie zgłoszone posesję mają swój odrębny, niepowtarzalny i wyrazisty charakter. W każdej są elementy w szczególny sposób odróżniający posesje od siebie. Z każdego ogrodu, czy mówiąc ogólniej: posesji, można odczytać upodobania właściciela. Ogrody, w których jako komisja mieliśmy przyjemność przebywać, nie zostały założone przez zawodowych ogrodników i projektantów. Stworzone zostały myślą i ręką ich właścicieli. Razem z nimi rosną.

Po dwukrotnej lustracji posesji i długiej dyskusji jury postanowiło wyróżnić dwa ogrody: Marii Rybałtowskiej oraz Krystyny i Zbigniewa Sawickich z Obornik. Oba prezentowane ogrody wyróżniają się spośród pozostałych dbałością o szczegóły oraz wyrazistą kompozycją. Jednocześnie, przestępując furty ogrodowe dominującym wrażeniem jest poczucie harmonii i piękna.

Ogród Marii Rybałtowskiej to 740.000 cm kwadratowych /w tym ogrodzie został zakomponowany i wykorzystany każdy kawałeczek/ czarowności, zachwycającej nas idealnym podziałem przestrzennym. Malutka powierzchnia 74 m kwadratowych, wystarczyła ogrodniczce na urządzenie w nim dwóch osobnych, odizolowanych wnętrz. Kącik rekreacyjny z piękną rustykalną altaną stworzoną z niebanalnie rozpiętych pnączy wraz z pobliską rabatą bylinową oraz oczkiem wodnym stanowi wymarzone miejsce odpoczynku i kontemplacji. Drugie wnętrze utrzymane jest w charakterze ogrodu o cechach aranżacji "Feng-shui". Doskonała dbałość o szczegóły i utrzymanie klimatu zachwyca zwiedzających.

Do wejścia na posesję Krystyny i Zbigniewa Sawickich zachęca nas piękna furta i brama. Roślinny ornament bramy miesza się z wychodzącą zza płotu roślinnością i kusi nas swą urodą. W ogrodzie wita nas różnorodność gatunków i odmian rzadkich roślin. Doskonała znajomość zasad uprawy powoduje, iż rośliny osiągają nadspodziewanie duże rozmiary. Są zdrowe, piękne, kwitnące i owocujące.

Wszystkie ogrody i posesje zgłoszone do konkursu wyróżniały się spośród otoczenia. Odnowione elewacje lub domy nowo wybudowane - już nie według pudełkowatego wzorca - kute ogrodzenia, przemyślane najbliższe otoczenie domu, a także porządek przed posesją.

Pieczołowicie i troskliwie zostały odrestaurowane zabytkowe wille. Jedna, przy ulicy Dworcowej - współwłasność: Barbary i Ryszarda Nawarkiewiczów oraz Hanny Tomczak i Eugeniusza Wojciecha. Druga, przy ulicy Lipowej, zgłoszona przez Jadwigę Kłosowską-Krygiel. Obie wille odzyskały historyczny blask, a zadbane otoczenia i kute ogrodzenia harmonijnie zamykają przestrzenie.

Na szczególny szacunek zasługuje praca Zofii i Waldemara Ryba z Kuraszkowa, którzy od kilku lat odtwarzają charakter zakupionej posesji, przydając jej jednocześnie górski rys.

Kolejne dwie posesje: Haliny Hajduk z Obornik i Danuty Wąsowicz są posesjami niedawno urządzanymi. Nowo wybudowane kształtne domy ze spadzistymi dachami w otoczeniu młodych ogrodów przyciągają wzrok. Cienista altana z glicynii pani Wąsowiczowej i pewnego rodzaju zdyscyplinowanie nasadzeń w ogrodzie pani Hajduk są znakami charakterystycznymi tych obejść.

Do ukwieconego domostwa Genowefy i Józefa Muszczaków w Brzeznie Małym zaprasza wijąca się ścieżka, udekorowana polnymi kamieniami i kolorowymi kwiatami.

W kategorii "instytucje" swoje obejścia zgłosiły: "Dom nad Stawem", Szkoła Podstawowa nr 3 oraz Przedszkole przy ulicy Sikorskiego. "Dom nad Stawem" i "trójka" zostały wyróżnione w ubiegłym roku za realizowanie projektów zagospodarowywania swoich terenów. Podkreślaliśmy walor dydaktyczny tej pracy i znaczenie jakie to ma dla ogólnego wizerunku gminy. Wyróżnienie podtrzymujemy dalej za konsekwencję w realizacji przyjętego kiedyś założenia. Uznajemy także pracę na rzecz zmiany i upiększenia terenu wokół Przedszkola.

W kategorii "miejscowość" zostały zgłoszone: Kuraszków, Uraz oraz Bagno, Osola, Osolin, Morzęcin Mały, Wielka Lipa - wsie skupione w stowarzyszeniu "Okolice". W każdej z tych miejscowości aktywność społeczności wiejskiej przekłada się na jakiś konkret podnoszący walor tej miejscowości, co warto odnotować i uznać. Wzorowym przykładem jest Kuraszków, w którym dużym społecznym wysiłkiem została wybudowana kaplica. Po sąsiedzku z kaplicą mieszkańcy Kuraszkowa, z inicjatywy Haliny Przybyły, uporządkowali pozostałości cmentarza ewangelickiego. Troskliwe ręce kobiet przez całe lato sadzą, pielą, przycinają, podlewają.

O słowo komentarza poprosiliśmy burmistrza Jerzego Wiśniewskiego.

"Niezmiernie cieszy nas fakt, że w gminie przybywa zadbanych posesji i eksponowanych ogrodów. My staramy się upiększać tereny komunalne. Co roku robimy nasadzenia drzew i krzewów oraz prowadzimy prace pielęgnacyjne na drzewostanie. Myślę, że wspólnymi siłami uczynimy naszą gminę: gminą-ogrodem.
Dziękujemy i gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu."

Małgorzata Wilczak
Przewodnicząca Komisji Konkursowej

 

Serwis prasowy nr 61
21 września 2001

Serwis prasowy nr 60
14 września 2001