14 września 2001
aktualizacja 12 listopada 2001

GALERIA OBORNIKI ŚLĄSKIE

Samorząd gminy Oborniki Śląskie obejmuje mecenatem wiele przedsięwzięć kulturalnych. Przy pomocy i współpracy ze środowiskiem plastycznym, ze środków budżetu gminy, został wydany katalog "Galeria Oborniki Śląskie" prezentujący sylwetki 20 artystów plastyków mieszkających na naszym terenie. Projekt graficzny katalogu wykonał Marek Marchwicki, a słowo wstępne napisał Marek Śnieciński. Katalog jest luksusowym materiałem promocyjnym gminy i towarzyszy zbiorowej wystawie naszych artystów plastyków. Uczestnikami wystawy są: Stanisław Marcin Babczyński, Marek Długosz, Grażyna Drzewiecka, Jan Janusz Drzewiecki, Henryk Głód, Weronika Iwanowska, Mirosław Kociński, Małgorzata Krassowska, Katarzyna Łońska-Szmigiel, Anna Marchwicka, Marek Marchwicki, Monika Materny, Anita Misiorek, Jolanta Nikt, Zdzisław Nitka, Małgorzata Pasiewicz, Bożena Przybylska, Joanna Słocińska-Głód, Małgorzata i Ryszard Stadműller, Józef Stopyra. Ekspozycja została umieszczona w pomieszczeniach Obornickiego Ośrodka Kultury: galeriach, półpiętrach, holach i piwnicach. Komisarzami wystawy są Monika Materny i Jan Janusz Drzewiecki. Wernisaż odbył się 12 października i przedsięwzięcie od razu zyskało miano wyjątkowego wydarzenia kulturalnego dziejącego się w nietypowej scenerii: nie wyremontowane piwnice są oryginalnym tłem części ekspozycji. Wystawa cieszy się powodzeniem, przyciąga znaczące osoby z Wrocławia i dobrze służy rozsławianiu Obornik Śląskich.

Wystawa trwać będzie do 12 listopada br. Można ją zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30-18.00; sobotę: 11.00-14.00; niedzielę: 16.00-18.00.

RO


"Galeria Oborniki Śląskie - gdzie sypią się perły"
Rewelacja w piwnicy

(OBORNIKI ŚLĄSKIE powiat TRZEBNICA) Jeszcze nie tak dawno co znamienitsi oborniczanie wystąpili we wspólnym koncercie muzycznym, śpiewając i grając na scenie Obornickiego Ośrodka Kultury, a teraz kolejny znakomity pomysł doczekał się realizacji: wystawa prac związanych z Obornikami artystów plastyków.
Ale dobry pomysł to jeszcze nie wszystko, to dopiero początek drogi, na której trzeba konsekwencji , wytrwałości, współdziałania i entuzjazmu wielu osób. Potrzeba też pieniędzy, lecz te - w tym przypadku i i w stosunku do efektu - są niewielkie , jeśli weźmie się pod uwagę np. ceny , jakie trzeba płacić za występ znanego zespołu lub sprowadzenie gotowej , nie wymagającej pracy wystawy. W Obornikach - nie po raz pierwszy zresztą - pokazano, jak wbrew ogólnej niemożności i narzekaniom, można sfinalizować wspaniałe przedsięzięcie, wykorzystując to, co jest w zasięgu ręki.
Jak wyjaśnia Halina Muszak, dyrektor Obornickiego Ośrodka Kultury, gdzie cała rzecz nabrała realnych kształtów, pomysł, by pokazać na wspólnej wystawie twórczość plastyków w różnym wieku, o różnym dorobku i z różnym statusem artystycznym , wśród których nie brak wybitnych i wielkich, których łączy jedno: Oborniki Śląskie, zrodził się już kilka lat temu. Władze gminy objęły pomysł mecenatem. Ze środków budżetu gminy starannie wydano barwny katalog wystawy, znaleźli się sponsorzy i - co najważniejsze - pozyskano samych artystów, którzy niemało trudu włożyli w przygotowanie ekspozycji.
W "Galerii Oborniki Śląskie", bo taki tytuł nosi wystawa, którą będzie można oglądać do końca miesiąca, znalazły się prace ponad dwudziestu twórców z gminy. W galerii są grafiki, rysunki, obrazy olejne, ceramika artystyczna i użytkowa, rzeźba, szkło unikatowe, przetworzone fotografie.
Nie tylko laików zaskakuje wielość form, najwyższy poziom prac, ale i miejsce ich prezentacji. Sale wystawowe to w części piwnica OOK. Jej mankamenty: ściany noszące ślady przeszłości, widoczne instalacje, stara posadzka, zostały wykorzystane jako atuty i są doskonałym tłem ekspozycji.
Otwarcia wystawy dokonano w miniony piątek, a ona sama stała sie wydarzenie kulturalnym. Warto specjalnie wybrać się do Obornik, by zwiedzic tę galerię. A już obowiązkowo powinni to zrobić wszyscy animatorzy kultury , nie tylko z okolicy, ale i województwa.

(AGNI)

/tekst Agnieszki Buryło drukowany w Gazecie Wrocławskiej w dniu 17 października 2001 roku/


Wystawę odsłaniają: burmistrz Jerzy Wiśniewski, burmistrz niemieckiego miasta Rehau Edgar Pőpel, wiceburmistrz Adam Stocki, przewodniczący Rady Zdzisław Skorek / z tyłu: dziennikarka z radia Wrocław Renata Radomska/

 

Rozmowy w pomieszczeniach galerii fotografii. W tle fotografie Marka Długosza. Od prawej: dyrektor OOK Halina Muszak, burmistrz Jerzy Wiśniewski, tłumacz Janusz Stopyra, burmistrz Rehau Edgar Pőpel, mieszkaniec Rehau Werner Kloske, Krystyna Wiśniewska

 

Zwiedzanie ekspozycji w piwnicach OOK. Ceramika Jana Janusza Drzewieckiego i jej autor. Na sąsiedniej ścianie obrazy Zdzisława Nitki.

Ekspozycja w piwnicach OOK. Ceramika Mirosława Kocińskiego

 

Serwis prasowy nr 61
21 września 2001

Serwis prasowy nr 60
14 września 2001