13 czerwca 2003

POZDROWIENIA Z REHAU

Drogie Czytelniczki, drodzy Czytelnicy
Sąsiedzi i przyjaciele
Wszyscy się znamy,
nikt nie może nas rozdzielić.
Wszyscy trzymamy się razem.
O Ojczyzno, droga Ojczyzno
jak bardzo cię kochamy.
Bogu będziemy wiecznie dziękować
niech będzie mu chwała, cześć i dziękczynienie.

Tymi dwoma zwrotkami pieśni patriotycznej pragnę pozdrowić Was wszystkich.

Tak jak pełna pieśń posiada cztery zwrotki, tak i przekażę Wam cztery informacje o Rehau.

W międzyczasie ponownie kilkakrotnie odwiedziłem moją rodzinną wieś Golędzinów (Kunzendorf - moje miejsce urodzenia), byłem także w Obornikach Śląsich, moje przemyślenia na ten temat przedstawię przy innej okazji.

Poniżej moja informacja o Rehau.

Pamiątki

Do pamiątek Rehau zalicza się miejski kościół parafialny św. Jobsta w Rehau oraz kościół parafialny w dzielnicy Pilgramsreuth. Elias Räntz, znany artysta dworski z Bayreuth stworzył w roku 1694 słynną barokową ambonę Mojżesza, a w roku 1710 wspaniały ołtarz barokowy. Te dwa doskonale zachowane dzieła potwierdzają ścisłą więź artystyczną z miastem rezydencji Bayreuther. Uważny wędrowca odkryje w lasach i na ścieżkach prowadzących wokół Rehau godne uwagi przedmioty. Po dziś dzień stoją tu przy drogach i ulicach stare krzyże kamienne, kamienie krzyżowe oraz pokutne.

Pośrodku lasu koło miejscowości Faßmannsreuth znajdują się groby dwóch żołnierzy francuskich z okresu wojen napoleońskich. W roku 1813 obydwaj mężczyźni odnieśli rany w czasie wycofywania się i zostali pozostawieni. Litościwi rolnicy zaopiekowali się żołnierzami. Kiedy żołnierze zmarli na skutek odniesionych ran, zostali pochowani w lesie poza granicami gminy. Groby były starannie pielęgnowane i ozdabiane kwiatami przez mieszkańców, nie zważających na obowiązujące wtedy warunki polityczne. Przypadkowo o istnieniu tych grobów dowiedział się w roku 1958 francuski dziennikarz.

Jego artykuł w gazecie poruszył zwłaszcza mieszkańców jego rodzinnego miasta Bourgoin-Jallieu koło Lionu. Ze zdziwieniem mieszkańcy tego francuskiego miasteczka dowiedzieli się, że pomimo trzech wojen z Francją w Niemczech ludność z własnej inicjatywy pielęgnuje groby, w których pochowani są żołnierze z armii napoleońskiej. Także fakt, iż w roku 1913 rannych francuskich żołnierzy pielęgnowano w lokalnym szpitalu, a po ich śmierci chowano tu, pomimo iż Francja sprowadziła wówczas wojnę na całą Europę i postrzegana była jako arcywróg, dowodził głębokiego człowieczeństwa.

Po ukazaniu się artykułu w gazecie nastąpiły pierwsze kontakty i rozmowy; doprowadziły one w roku 1963 - w roku podpisania umowy o przyjaźni pomiędzy Francją i Niemcami - do ustanowienia dziś jeszcze bardzo żywego partnerstwa miast Rehau i Bourgoin-Jallieeu.

Przed wspomnianym już kościołem Pilgramsreuth znajdujący się "pomnik kartofla" upamiętnia rozdział niemieckiej historii rolnictwa, kiedy to Pilgramsreuth zaczęto na masową skalę uprawiać ziemniaki. Wprawdzie król Friedrich II wprowadził w połowie XVIII wieku na mocy swojego rozporządzenia ziemniaki do Prus i od tego czasu uznawany jest za prekursora uprawy ziemniaków w Niemczech, to udokumentowane jest, iż już 120 lat wcześniej, około roku 1647 Hans Rogler oraz inni rolnicy z Pilgramsreuth uprawiali masowo ziemniaki. Tym samym wnieśli oni istotny pionierski wkład w zwalczanie szerzącej się wtedy klęski głodu.

Fakt ten stanowił przyczynił się do wydania specjalnego znaczka oraz do przeprowadzenia pierwszego bawarskiego dnia ziemniaka w Rehau. Ponadto miasto Rehau przyznaje każdego roku honorową nagrodę "Złotego kartofla". Nagroda ta przyznawana jest prominentnym osobowością, w celu zaakcentowania szczególnej historycznej roli miasta Rehau oraz dzielnicy Pilgramsreuth w wielkoobszarowej uprawie ziemniaka. Po raz pierwszy nagroda ta przyznana została 22 lipca 1998 Premierowi Kraju Związkowego Bawarii, panu dr Edmundowi Stolberowi.

Pomnik "Handlarza bydła", na moście Luitpold ma przypominać, że handel bydłem w XIX wieku stanowił kamień węgielny dla przemysłowego rozwoju Rehau.

W dzielnicy Wurlitz urodził się współwynalazca filmu dźwiękowego dr h c. Hans Vogt. Na jego cześć miasto Rehau ustawiło kamień pamiątkowy.

Na Placu Schillera, dawnym Placu Teatralnym stoi pomnik Harlekina i Pulcinelli, dwóch figur znanych ze świata teatru. Figury te łączą współczesność z historyczną przeszłością tego placu.

Najnowszy pomnik w Rehau, pomnik przełomu tysiąclecia odsłonięty został przed budynkiem Ratusza na ulicy Marcina Lutra dnia 01 stycznia 2000. Posiada on nowoczesną formę i przedstawia więzy Rehau oraz jego pracowitych mieszkańców ze światem.

W niedalekim sąsiedztwie w Wurlitz znajduje się Wojaleite, osobliwość szczególnie cenna rzecz dla miłośnika przyrody. Na tym obszarze chronionym występuje formacja skał z zielonego serpentynu, porośnięta rzadkimi roślinami, takimi jak goździk majowy, rozchodnik, zanokcica serpentynowa, trawa norweska i zanokcica mieszancowa, leniec alpejski i skalnica różowa.

 

Sport i wypoczynek

Miasto Rehau dysponuje centrum sportowym z dużą halą gimnastyczną, basenem krytym, łaźnią parową, sauną, solarium, salami gimnastycznymi, salami dla treningu siłowego oraz dla tenisa stołowego; ponadto posiada dwa boiska trawiaste, plac z utwardzaną nawierzchnią, stanowisko do skoków oraz bieżnie. W ośrodku tym odbywają się przez cały rok liczne imprezy oraz konkurencje sportowe, również o charakterze ponadregionalnym.

Podgrzewany basen odkryty zaliczany jest do najpiękniejszych oraz najnowocześniejszych basenów w całym regionie. Ośrodek sportowy mieści się na powierzchni 32.000 m2; z tego 1.655 m2 przypada na powierzchnie wodne oraz cztery baseny. Bezpośrednio przy basenie otwartym znajdują się chętnie uczęszczane tereny do gry w mini golfa.

Jako pierwsza gmina w powiecie miasto Rehau zbudowało sieć dróg rowerowych o całkowitej długości 120 km. Na sześciu oznakowanych odcinkach prowadzących przez idylliczne dzielnice miejscowości rowerzyści mogą odkrywać uroki krajobrazu i uczyć się ich cenić. Pamiętano nie tylko o rowerzystach, ale również piechurach. Rozległe lasy znajdujące się wokół Rehau umożliwiają leśne wędrówki na odcinku ponad 100 km.

Na zachodnim obrzeżu miasta Rehau położne są pobliskie tereny rekreacyjne Steinleite.

Spacerowicze oraz miłośnicy biegu chętnie odwiedzają je, a zainteresowani mogą pośród spokoju okolicznych lasów korzystać ze ścieżki ekoedukacyjnej.

W Rehau istnieje ponad 130 stowarzyszeń, grup oraz zrzeszeń. Wszystkie one swą ożywioną aktywnością wzbogacają ofertę wypoczynku, spędzania czasu wolnego i uprawiania sportu w mieście i w okolicy; są one cenione również przez młodzież.

Również wspomniane już Rehauer Hausberg, Große Kornberg, stanowią ulubiony cel wędrówek. W zimie miasto stwarza doskonałe możliwości uprawiania sportów narciarskich - dwa zbocza są oświetlone w nocy, do dyspozycji są szlaki dla dzieci oraz do ćwiczeń, wyciąg, szlaki biegowe oraz płatne parkingi W Rehau dostępne są również częściowo oświetlone lodowiska oraz tory do curlingu.

 

 

 

Opieka, zaopatrzenie oraz utylizacja odpadów.

Ochotnicza straż pożarna miasta Rehau jest jednym z trzech ośrodków strażackich w powiecie. 50 aktywnych strażaków w Rehau oraz około 200 w okolicznych miejscowościach zapewniają ochronę przed pożarami.

Ze sprzedaży energii elektrycznej Zakładów Miejskich Rehau, własnego przedsiębiorstwa miejskiego, miasto otrzymuje po odciągnięciu podatków około 8,66 mln Euro. Kwota ta z jednej strony pozwoliła budżetowi miejskiemu na zbliżenie się do stanu całkowitego oddłużenia, z drugiej zaś pozwoliła na dodatkową rozbudowę kanałów, ulic oraz realizacje innych przedsięwzięć urbanistycznych.

W obliczu załamujących się cen prądu oraz procesów koncentracji postępujących u dostawców energii elektrycznej zawarcie tej umowy było dla miasta sukcesem.

Także tzw. nowoczesne technologie już dawno temu zadomowiły się w Rehau.

 Już w roku 1985 miasto podłączone zostało do telewizji kablowej. Dla polepszenia infrastruktury, Rehau podłączone zostało do kabla światłowodowego. W ten sposób obok szerokiej oferty telefonów komórkowych stworzone zostały nowoczesne możliwości telekomunikacyjne, takie jak telefonia cyfrowa, cyfrowe odbiór radiowy itp. Tym samym Rehau dysponuje takimi samymi możliwościami komunikacyjnymi jak duże ośrodki miejskie.

Od roku 1980 Rehau jest podłączone do rurociągu gazowego należącego do Oberfränkischen Gaslieferungsgesselschaft Beyrouth. Gazem ogrzewanych jest szereg budynków prywatnych oraz zakładów przemysłowych - w tym również wszystkie urządzenia instytucji miejskich.

Jako miasto zachęcające do życia Rehau posiada szereg zalet. Szanse uzyskania nowoczesnego mieszkania na korzystnych warunkach są dobre. Trzej wielcy oferenci w tej dziedzinie to spółka mieszkaniowa miasta Rehau GEWOD-Wohnungsbaugesellschaft posiadające około 720 mieszkań, spółdzielnia mieszkaniowa Wolhnungsgenossenschaft Rehau oferujące ponad 290 mieszkań oraz samo miasto Rehau dysponujące bądź co bądź 100 mieszkaniami. Oczywiście możliwe jest również nabycie działek budowlanych. I tak miasto oferuje liczne grunty na stokach południowych z widokiem na góry Fichtelgebirge pod natychmiastową zabudowę
Koszt 1 metra kwadratowego wynosi około 50 Euro, z pełnym uzbrojeniem, co należy zauważyć. Również w zakresie handlu Rehau posiada długą tradycje. Poza Jarmarkiem Wielkanocnym oraz Jesiennym oraz Kiermaszem Bożonarodzeniowym, co miesiąc odbywa się kiermasz rolny, ma miejsce również duży "pchli targ" oraz kiermasz staroci. Co środę oraz sobotę można zakupić na kiermaszu cotygodniowym owoce, warzywa, środki spożywcze, kwiaty i inne produkty.

Tą drugą częścią mojej prezentacji chciałbym na dziś zakończyć

Mam nadzieję, że udało mi się opowiedzieć Państwu nieco o Rehau.

Do następnego razu, serdecznie pozdrawiają Werner i Erika Kloske.

tłumaczenie: Henryk Luchowski

Serwis prasowy nr 82
4 - 18 czerwca 2003