nowy naglowek

Strona główna   Gmina   Rada Miejska   Urzad Miejski   Gminne Jednostki Organizacyjne

Geografia   Historia miasta   Kultura i sztuka   Turystyka i rekreacja   Oferta inwestycyjna   Teleadresy
 

24 marca 2010

      
     
Obfitości Stołu Wielkanocnego

http://www.youtube.com/watch?v=95tqFelGmkQ


Mięsiwa, pasztety, kiełbasy, żury, mazurki, baby, chleby, paschy, kołacze, serniki, miodowniki, nalewki, jajka… aż się stoły uginały od obfitości jadła. Całość dekorowana palmami, barankami, pisankami, zajączkami, wiosennymi kwiatami... II Obornicka Wystawa Tradycyjnych Stołów Wielkanocnych tym razem odbyła się w Obornikach Śląskich.

Zgromadziła wystawców także spoza gminy. 21 marca przez sale Obornickiego Ośrodka Kultury przewijał się tłum zwiedzających. Każdy mógł posmakować specjałów przygotowanych przez osoby, którym bliska jest radość świątecznego biesiadowania zgodnie z tradycją. Pomysł, aby taką wystawę urządzić wyszedł od Krystyny Maśkiewicz, sołtys Osolina. Tam też, w osolińskiej szkole odbyła się pierwsza edycja.
Organizacją wystawy zajęli się: Sołtys i Rada Sołecka wsi Osolin, Społeczne Stowarzyszenie Wiejskie „OKOLICE”, Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Osolinie oraz Obornicki Ośrodek Kultury. Została ona objęta patronatem przez Burmistrza Pawła Misiorka i Starostę Roberta Adacha. Scenografię wystawy oraz przygotowanie sali OOK do ekspozycji wykonali nauczyciele z SP Osolin w przeddzień wystawy. Wystawcy swoje stoły urządzali od wczesnych godzin rannych, aby na godzinę 11 wszystko było gotowe.


Uroczystego otwarcia wystawy dokonali burmistrz Paweł Misiorek oraz starosta Robert Adach.


Stół przygotowany przez mieszkańców Bagna, jak zgodnie przyznawała obsługa stołu w osobach: Irena Politowicz, Barbara Tomasikiewicz, Katarzyna Strzałkowska.


Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Razem dla Górowy”: Iwona Tarnowska, Anita Mencel, Dorota Motyka, Krystyna Dzadykiewicz, Anna Dyjak.


Zespół Śpiewaczy „Malwy” z Kuraszkowa nie tylko przygotował wielkanocną ekspozycję, ale również śpiewem i muzyką urozmaicał gościom wystawowy czas.


O stół z Morzęcina Małego zadbały Maria Mazij, Wiesława Grajewska, Grażyna Mazur i Wanda Grajewska.


Morzęcin Wielki reprezentowały gospodynie Renata Kusztelak, Iwona Machnik i nieobecna na fotografii Barbara Szczypta.


Sołectwo Osola, Janina Janeczko, Rozalia Ptasińska, Barbara Nowicka.


foto: Jaromir K. Kopp
Stół z Osolina przygotowały Krystyna Maśkiewicz, Helena Żuk i Jadwiga Doniec oraz nieobecne na fotografii Wiesława Przybył i Teresa Żołna.


Sołectwo Pęgów, Marta Rogala, Maciej Borowski, Jola Borowska, Klaudia Rogala. Z pęgowskiego stołu mamy przepis na mazurek z kaimakiem (długo gotowane mleko z cukrem), przyrządzany od niepamiętnych lat na każdą okoliczność w rodzinie Borowskich. Dobrze kruche ciasto na blaszce należy posmarować domowym powidłem i upiec. Na gorące ciasto wylewamy kaimak i sypiemy bakalie różne w ilości słusznej.



Przy stole Stowarzyszenia Muzycznego „Vox Domini” z Prusic gościnnie starosta Robert Adach z synem a stół został przygotowany przez Marię Grondowy, Dorotę Niemczurę, Renatę Cybulską, Krzysztofa Kaczałka, Adelę Sochę, Barbarę Kowalczyk, Honoratę Dudzik, Celinę Nowakowska, Grażynę Różalską. Żur na tym stole podawany był w chlebkach żurowych pieczonych przez prusicką piekarnię.



Na stole Stowarzyszenia Miłośników Siatkówki „Olimp” znalazły się pisanki w wielkiej różnorodności wykonane przez Annę i Marię Freus oraz Władysławę Kielar.


Stół Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Osolinie z Przyjaciółmi. Rolę gospodarzy stołu pełnią Jola Rudzka, Anna Leżoń, Joanna Słocińska-Głód, Maryla Jaskólska oraz Krzysztof Rudzki. Przepis na paschę podał nam Krzysztof. Kilogram sera, 8 żółtek, 125 g. masła, 300 gr. cukru pudru. Cykata z pomarańczy lub cytryny. Bakalie wszelkie i w dużej ilości, w tym żurawina suszona. Ser kilka razy zemleć i przetrzeć przez sito. Żółtka utrzeć z cukrem na puch. Wszystkie składniki razem wymieszać. Foremkę wyłożyć wilgotną gazą złożoną w trzy warstwy. Masę wyłożyć do foremki. Odwracamy do góry dnem i na 12 godzin wkładamy do lodówki. Paschę po wyłożeniu na talerzyk dekorujemy nie tylko cykatą.



Stół Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Obornikach Śląskich przygotowała Grażyna Stanaszek z Anetą Grucelą. Ozdoby wielkanocne wykonali uczniowie a wypieki wykonała Marzena Aniołek, która dzieli się z nami przepisem na chleb. 8 szklanek maki, 3 szklanki ciepłej wody, 1 szklanka otrąb, po jednej łyżeczce nasion, np. słonecznika, siemienia lnianego, smażonej suszonej cebulki… ¾ kostki drozdży, 1 jajko, garść soli. Mąkę z jajkiem, sola i ziarnami wymieszać, dodać wyrośnięte drożdże, dolewać po trochu wody i wyrabiać. Posypać wierzch maka i zostawić do wyrośnięcia. Przełożyć do chlebowej formy, posmarować wodą, ponacinać nożem i posypać ziarnami. W piekarniku nagrzanym do 175 stopni piec 50-55 min.


Koło Gospodyń Wiejskich „Wisienka” z Wiszni Małej w składzie: Urszula Gwarek, Magda Szymańska, Anna Piotrowicz, Dobrochna Rybak, Jolanta Kupis, Krystyna Lewczuk, Stanisława Kowal, Teodora Bednarska przygotowały stół. Przy stole reprezentowała je grupa mniej liczna.


Koło Gospodyń Wiejskich ze Żmigródka reprezentowały Anna Kowalczyk, Barbara Błońska, Krystyna Kołodziej, Mirosława Janson.


Artysta plastyk Magda Drzewiecka słynie z wyrabiania nie tylko unikatowych bombek choinkowych, ale również pisanek.


Rękodzieło wykonane w Domu Pomocy Społecznej w Obornikach Śląskich.


Smaczne wypieki obornickiej Gminnej Spółdzielni i żurek dla gości.


Społeczność osolińskiej szkoły zarabia na szkolny sztandar.


Program taneczny w wykonaniu zespołu „Mały Wrocław” rozpoczął się polonezem jak tradycyjny bal polski.


Gościnny występ „Zawadiacy” z Zawady koło Sycowa rozpoczęli widowiskiem obrzędowym Kogut i Gaik.

RO

 

http://maly/oborniki/zpr/styczen_2006/spis_tresci.htm

Serwis prasowy nr 162
   Marzec 2010