Strona główna   Gmina   Rada Miejska   Urząd Miejski   Gminne Jednostki Organizacyjne

Geografia   Historia miasta   Kultura i sztuka   Turystyka i rekreacja   Oferta inwestycyjna   Teleadresy
 

31 marzec 2008
 

Projekt Edukacyjny Samorządu Uczniowskiego – SP2

„Gdy stanąłem w lesie na rozstaju dróg,
Podążyłem tą mniej uczęszczaną […]”.
Robert Frost

Jestem uczciwy – nie ściągam

    W Szkole Podstawowej nr 2 w Obornikach Śląskich realizowany jest niecodzienny projekt edukacyjny „JESTEM UCZCIWY – NIE ŚCIĄGAM”, w ramach programu edukacyjnego Centrum Edukacji Obywatelskiej „Młodzi przeciw korupcji”. Autorką i głównym koordynatorem działań jest mgr Beata Rybaczuk. Swoją pomoc ofiarowała Komenda Policji w Obornikach Śląskich. W programie, na dzień dzisiejszy, udział zgłosiło około 40 szkół z terenu całej Polski, w tym tylko dwie szkoły podstawowe. Wszystkie bieżące informacje dotyczące programu i projektu dostępne są w Internecie www.ceo.org.pl (Młodzi przeciw korupcji serwis szkół Szkoła Podstawowa nr 2 w Obornikach Śląskich).
Głównym celem projektu jest refleksja nad postawą etyczną i mentalnością człowieka, nad normami i wartościami w życiu społecznym oraz wzrost wiedzy na temat zagrożeń wiążących się z korupcją, jak również przekazanie uczniom takich wartości, jak: państwo ludzi uczciwych i szanujących prawo, zasada wolnej konkurencji oraz moralność publiczna.
    Dzięki funduszom Samorządu Uczniowskiego, pozyskanym podczas Kiermaszu Świątecznego, pomyślano o profesjonalnych artykułach reklamujących akcję. Spośród wielkiej oferty, wybrano te najbardziej przydatne w szkole, czyli długopis i naklejkę na zeszyt, które zostaną wręczone każdemu uczniowi klas 4-6 deklarującemu uczciwość w życiu.
    W ramach projektu przeprowadzono internetową ankietę „Czy jesteś uczciwy?”, której celem było określenie stosunku uczniów do sytuacji nieetycznych. Analiza odpowiedzi wskazała, że w przypadku 7 na 10 pytań w zdecydowanej większości respondenci określali dane sytuacje jako nieetyczne. Zaistniały jednak takie ugruntowane przez tradycję nieetyczne zachowania, które w 80% określane były jako uczciwe. Wyniki potwierdziły zatem celowość podjętych działań.
    12 marca, mgr B. Rybaczuk przeprowadziła warsztaty "Czy warto być uczciwym?" dla przedstawicieli Samorządów Uczniowskich ze szkół podstawowych gminy Oborniki Śląskie. Wszyscy intensywnie pracowali nad zagadnieniami uczciwości i oszustwa, w tym ściągania w szkole. Wspólnie dyskutowali o sytuacjach budzących wątpliwości w ocenie. Posługiwali się wprowadzonymi pojęciami norm: prawnych, obyczajowych, moralnych i religijnych. Stworzyli scenki "z korytarza szkolnego", przedstawiające ściągających i dających ściągać. Napisali kodeks uczciwego ucznia, wypisali negatywne skutki ściągania, odpowiedzieli na pytanie dlaczego ściąganie jest oszustwem. Wymiernym efektem były piękne plakaty (Oszustwo – Uczciwość), które stały się swego rodzaju podsumowaniem warsztatów. W tej chwili mogą je podziwiać uczniowie na szkolnym korytarzu SP nr 2. Dzięki zaangażowaniu opiekunów grup przeprowadzona zostanie ankieta "Nie ściągam" wśród wszystkich uczniów klas 4-6 szkół z terenu gminy.
    W najbliższym czasie wychowawcy klas zrealizują na godzinach wychowawczych temat „Moda na uczciwość”. Odbędzie się również happening „Bądź uczciwy”, przygotowany przez Koło Żywego Słowa, podczas którego dojdzie do unicestwienia oszustwa. 1 kwietnia nastąpi rozstrzygnięcie konkursu na piosenkę potępiającą ściąganie w szkole. Ponadto uczniowie wezmą udział w spotkaniu z radną gminy Oborniki Śląskie, panią Krystyną Bosak. Tematem spotkania będzie uczciwość w pracy na rzecz państwa.
Podsumowanie projektu i wystawa prac będą miały miejsce podczas święta szkoły 30 maja 2008r.

autorka mgr B. Rybaczuk
nauczyciel j. polskiego, opiekun SU
w Szkole Podstawowej nr 2 w Obornikach Śląskich

Przejdź do Galerii...
 

 

Serwis prasowy nr 139
4 - 31 marzec 2008