nowy naglowek

Strona główna   Gmina   Rada Miejska   Urzad Miejski   Gminne Jednostki Organizacyjne

Geografia   Historia miasta   Kultura i sztuka   Turystyka i rekreacja   Oferta inwestycyjna   Teleadresy
 

31 maja2011

      
    

Bawiliśmy się nie tylko przy stole zastawionym lokalnymi smakołykami

Fotorelacja


Fotografie nadesłane przez Aleksandra Jarczewskiego
▫ więcej...


Fotografie nadesłane przez Klaudię Bąkowską
www.fotopasjakb.pl
▫ więcej...

Piątkowa aura – przed 28 maja – nastrajała raczej pesymistycznie co do powodzenia przebiegu Dni Obornik Śląskich 2011. Jednak sobotni poranek rozwiał wszelkie obawy i, jak zwykle, przy dobrej pogodzie mogliśmy korzystać z urozmaiconej oferty programowej .

Dzień rozpoczął I Dolnośląski Turniej Brydża Towarzyskiego Seniorów, zorganizowany przez Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku „Atena”. Obecny na otwarciu wojewoda Aleksander Marek Skorupa zauważył, ze to już Turniej ogólnopolski, wszak do rozgrywek zgłosiła się także drużyna z Leszno, a to już Województwo Wielkopolskie. Do Turnieju zgłosiły się 24 osoby z zaprzyjaźnionych UTW z Wrocławia, Oławy, Leszna i Obornik Śląskich. Pierwsze miejsce zajęła para z Wrocławia – Adam Czupkiewicz i Stanisław Wójcik, drugie – para z Obornik Śląskich – Aleksander Pieczonka i Ryszard Nosol. Na zwycięskie pary czekały nagrody ufundowane przez europoseł Lidię Geringer de Oedenberg – wyjazd do Parlamentu Europejskiego i nagroda rzeczowa. Funkcję sędziego głównego Turnieju sprawował Kazimierz Bednarek, zwykle grający sportowo w brydża.

We wczesnych godzinach popołudniowych, na terenie remizy przy ul. Kazimierza Kownackiego 1 odbyła się uroczystość nadania i poświęcenia sztandaru dla obornickiej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Wśród licznie przybyłych gości znalazł się europoseł Ryszard Czarnecki, Zdzisław Średniawski – prezes Wojewódzkiego Oddziału Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, delegacja z partnerskiego miasta Rehau, delegacja z partnerskiego miasta Oborniki w Wielkopolsce, a przede wszystkim – fundatorzy sztandaru. Dostąpili oni zaszczytu symbolicznego wbijania „gwoździa darczyńcy” w drzewce sztandaru. Ceremonię uświetniała muzyka w wykonaniu Orkiestry Dętej z Kobylina. Po ceremonii i okolicznościowych przemówieniach, goście uformowali pochód i w Paradzie przeszli przez miasto na plac festynowy. Druh Zenon Łodygowski, prezes MG OSP składa najserdeczniejsze podziękowanie wszystkim, którzy poświęcili swój czas i pieniądze, aby oprawa ceremonii była godna i uroczysta. Imienne podziękowania należą się Fundatorom sztandaru, w gronie których są: Burmistrz Sławomir Błażewski, poseł Dawid Jackiewicz, Bank Spółdzielczy, Obornicki Ośrodek Kultury, Nadleśnictwo Oborniki Śląskie, OSP Oborniki Śląskie, Korona II, Olimp Golędzinów, Bracia Pienio, Bracia Klimowicz, Stanisław Hurkasiewicz, Firma Budowlana Dębicki, A.M.G. Tobiczyk, Kamieniarstwo Ołdziejewscy, Klub VW Busa, Daniel Zuba, Bracia Salwirak, Firma Pogrzebowa Jakubowski, Ireneusz Czerwiński, Józef Józefczuk, Styrobud, OSP Lubnów, Gminna Spółdzielnia Oborniki Śląskie, J&S Kowalstwo Artystyczne, Interchemol, Patrycja Hanke, Elżbieta Majkowska, Jarosław Trocki, Państwo Aleksandrowiczowie, Piotr Owczarek, Andrzej Milecki, Roman Stelmach, Marzena Kozłowska, Ryszard Chudzik, Edward Drapała, Hanna Łaźnowska.

Kolejną atrakcją, cieszącą się dużym powodzeniem festynowych gości był Namiot Nadleśnictwa Oborniki Śląskie wystawiony z okazji Międzynarodowego Roku Lasów. Obrót kramiku średniowiecznego był duży – jak ruch w namiocie określił Piotr Gasztych, jeden z leśnych kramarzy. Zajęcia edukacyjne i praktyczne szły w parze, a wyniki nagradzane. Konkurencję – cięcie wałka grabowego o średnicy 13 cm – piłką ręczną – wygrał Tomasz Dobrzyniecki z czasem 38 sekund. W nagrodę otrzymał spalinową pilarkę, ufundowaną przez firmę STIHL. W konkurencji – poza konkursem – wzięli udział samorządowi włodarze, z tym że do cięcia został im przydzielony mokry wałek sosnowy o średnicy 15 cm. Burmistrz Sławomir Błażewski uwinął się w ciągu dwóch minut i dziewięciu sekund, a wicemarszałek Włodzimierz Chlebosz, z pomocą burmistrzów Błażewskieo i Stockiego osiągnął sukces w nielimitowanym czasie. Do konkursu wiedzy przyrodniczej przystąpiło ok. 150 osób. Poprawna odpowiedź była nagradzana okazałą sadzonką ze szkółki leśnej w Jarach i folderem, wydanym przez Nadleśnictwo.

Wystawców i smakoszy lokalnej kuchni gromadził również Pawilon „Smak Regionalny i Tradycyjny”. Gospodynie, lokalni wytwórcy oferowali do degustacji potrawy, które były prezentowane już na niejednej kulinarnej wystawie i niejednokrotnie zdobywające nagrody za oryginalność i tradycyjny rodzinny rodowód. Nowością był rosołek szparagowy ugotowany przez Renatę Słabicką. Warto propagować tę potrawę, wszak to przedwojenna tradycja Obornik, kiedy nawet w miesiącach letnich było obchodzone Święto Szparagów, przyciągające tłumy nie tylko wrocławskich mieszczan, wabionych niepowtarzalnym smakiem warzywa, uprawianego w Obornikach (wówczas – Obernigk). W smaku kuchni oborniczan zagustowała redaktor Małgorzata Majeran-Kokott, która z przebiegu imprezy zdawała słuchaczom Radia Wrocław relacje „na żywo”. Na siedem wejść na radiową antenę – dwie dotyczyły obornickich smakołyków. Mówiła o tym również dnia następnego, w porannej audycji radiowej, posiłkując się przepisami utrwalonymi w katalogu „Smak Regionalny i Tradycyjny Gminy Oborniki Śląskie”.

Nie zbrakło wystawców, oferujących swoje produkty i usługi we własnych namiotach. U niezawodnego Henryka Nowakowskiego z Trzebnicy mogliśmy nabyć Cyder – napój jabłkowy oraz przepyszne Powidła Jadwiżańskie (z brzoskwiń i wiśni). Stoisko Warsztatów Terapii Zajęciowej z Trzebnicy było wypełnione po brzegi przepięknym rękodziełem, wykonanym przez niepełnosprawnych artystów. Inny wystawca, reklamujący swoje urządzenie agd, częstował sokiem z majowej pokrzywy… i tak dalej, i tak dalej. Każdy z gości, i duży i mały, w tej rozmaitości mógł znaleźć coś dla siebie…

… i usłyszeć muzykę oraz śpiew z przebogatego programu artystycznego na scenie głównej. Programu zwieńczonego występem Jacka Stachurskiego.

W organizację Dni Obornik Śląskich 2011 było zaangażowanych dużo Osób i Instytucji. Za sprawne przygotowanie i przeprowadzenie imprezy należą się Im gorące podziękowania, które Burmistrz Sławomir Błażewski złoży osobiście.

Romana Obrocka

DZIEŃ DZIECKA NA PLAŻY

W dniu 28 maja 2011r. na terenie basenu w Obornikach Śląskich SMS Olimp zorganizował turniej piłki siatkowej plażowej dla najmłodszych mieszkańców naszej gminy pod nazwą DZIEŃ DZIECKA NA PLAŻY. W turnieju udział wzięło około stu dzieci ze szkół podstawowych z Osolina i Obornik Śląskich. Gry toczyły się na dwóch boiskach. Pojedynki były bardzo zacięte i pasjonujące, a zaangażowanie dzieci godne podziwu. Na trzecim boisku prowadzone były przez wykwalifikowanych trenerów zajęcia dla najmłodszych miłośników siatkówki z podstawy odbić piłki, odbioru czy też zagrywki. Najlepsze trzy drużyny zostały uhonorowane medalami, a dla wszystkich uczestników czekały pamiątki (koszulki, czapki, chustki, długopisy) przekazane przez Urząd Gminy w Obornikach Śląskich, soki ufundowane przez Intermarche i słodycze przekazane przez firmę MIŚ. Dzień dziecka na plaży finansowo wsparł też Bank Spółdzielczy z Obornik Śląskich, a na zakończenie imprezy PIZZA ON THE WAY przywiozła dla wszystkich uczestników pizzę. Radość dzieci i uśmiech na ich twarzach po turnieju jest niedopisania.


OTWARTE MISTRZOSTWA OBORNIK ŚLĄSKICH – TURNIEJ NR 1.

Wieczorem 28 maja 2011r od godz. 16.00 rozpoczął się w Obornikach Śląskich cykliczny turniej pod nazwą: OTWARTE MISTRZOSTWA OBORNIK ŚLĄSKICH W SIATKÓWCE PLAŻOWEJ. Zainteresowanie turniejem przerosło oczekiwania organizatorów. Jak nigdy do tej pory na turniej zgłosiło się 27 par męskich i 11 żeńskich. Gry toczyły się do dwóch wygranych setów do piętnastu systemem brazylijskim.
O drugiej w nocy poznaliśmy zwycięzców turnieju żeńskiego. Pierwsze miejsce zajęły: Martynika Robel i Sandra Bębenek, drugie Dorota Teodorczyk i Katarzyna Bartosiewicz wszystkie z Wrocławia, a trzecie miejsce wywalczyła nasza para z Obornik Śląskich: Ola Woźniak i Iga Michałkiewicz. Był to niewątpliwie sukces naszej pary, której życzymy jeszcze lepszych wyników w następnych turniejach.
Turniej męski zakończył się tuż po piątej nad ranem. Wygrała para z Wrocławia – bracia Marek i Grzesiek Bartnik, drugie miejsce zajęła para Trzebnicko – Wrocławska Jakub Dmuch i Łukasz Lubaczowski, a trzecie miejsce para z Milicza Rafał Jarecki i Mateusz Lesiak.
O randze turnieju i poziomie niech świadczy fakt, że do czołowej czwórki nie weszła pary, których zawodnicy występują w rozgrywkach Plus Ligi i byli, czy obecni reprezentanci Polski tacy jak: Bartosz Karczmarek, czy Tomasz Kowalski z Asseco Resovia Rzeszów.
Zbigniew Gałuszka
Prezes SMS OLIMP

 z Turnieju Bezpiecznej Jazdy OSOLIN SZUTER DAY, rozegranego 29 maja – Bartosz Malec.






Powrót do strony głównej...
Wejście do archiwum wiadomości...


http://maly/oborniki/zpr/styczen_2006/spis_tresci.htm

Serwis prasowy nr 176
 Maj 2011