22 luty 2007
Proszę Państwa,
w związku z zaistniałą sytuacją - stanem wody w wodociągu Lubnów - chciałbym wyjaśnić kilka rzeczy. Przede wszystkim prowadzimy wszelkie możliwe działania, aby Mieszkańcy wsi Lubnów, Uraz, Raków, Niziny, Paniowice, Kotowice, Zajączków i Pęgów mieli na bieżąco dostarczaną wodę zdatną do spożycia oraz wspólnie ze wszystkimi służbami komunalnymi staramy się zbadać przyczyny pojawienia się w wodzie manganu, azotynów i amoniaku i następnie doprowadzić jakość wody do zgodnej z normami.
Wodociąg i ujęcie wody w Lubnowie zostały wybudowane w 1993 roku. W owym czasie skład fizykochemiczny wody odpowiadał normom i nie było potrzeby jej uzdatniania. Pierwsze sygnały o pojawieniu się w lubnowskiej wodzie niebezpiecznych związków dotarły z Sanepidu do gminy w 2001 roku. Ówcześnie i później podejmowane doraźne działania pozwalały na bezpieczne użytkowanie wody z lubnowskiego ujęcia.
Wyniki badania wody z próbek pobranych 7 lutego 2007, okazały się na tyle alarmujące, że koniecznością stało się zapewnienie mieszkańcom ww wsi wody z innych źródeł.
Radykalna zmiana sytuacji nastąpi dopiero po wybudowaniu stacji uzdatniania wody ujęcia w Lubnowie. Prace projektowe rozpoczęły się w 2005 roku a ukończyły w 2006. Zabezpieczenie finansowe w bieżącym roku. Wykonawca już rozpoczął roboty. Planowany termin zakończenia - październik 2007.
Obecnie woda jest wolna od bakterii. Od 20 lutego odbywa się dezynfekcja wody dwutlenkiem chloru przy pomocy generatora dwutlenku chloru CIO2 typ CDVb 1A 09903 P110. Według specjalistów z firmy ProMinent jest to metoda skutecznie eliminująca zanieczyszczenia bakteryjne z minimalnym wpływem na środowisko. To urządzenie jest częścią całego budowanego systemu uzdatniania wody.
Zanim powiem o podjętych działaniach zmierzających do obniżenia poziomu manganu, amoniaku i azotynów w lubnowskiej wodzie, kilka słów o przyczynach. Nikt nie kwestionuje, że główną przyczyną jest brak SUW. Natomiast na obecną kryzysową sytuację nałożyło się kilka rzeczy.
1.Nieszczelne przydomowe szamba, wywożenie nieczystości z szamb wprost na pola i wpuszczanie domowych ścieków do nieużywanych przydomowych studni. Co w sumie, przy tak deszczowej zimie, spowodowało przesiąknięcie zanieczyszczeń do złoża wody skąd jest pobierana woda. W związku z tym pierwszą rzeczą, którą zrobiliśmy jest zmeliorowanie terenu wokół lubnowskiego ujęcia - odpływ nagromadzonej podskórnej wody powinien zmniejszyć przesiąkanie zanieczyszczeń do złoża.
2.Nasze służby ochrony środowiska rozpoczęły ostrą kontrolę gospodarstw domowych - jak jest rozwiązywana sprawa upłynniania zanieczyszczeń bytowych.
3.Szczególną uwagę zwrócimy na firmy wywożące nieczystości i sprawdzimy czy wywożą je do oczyszczalni.
Planujemy czerpanie wody z innych ujęć. Może już na dniach sytuacja ulegnie poprawie. Za zaistniały stan przepraszam Mieszkańców ww wsi.
Paweł Misiorek
Burmistrz Obornik Śląskich
Część budowanego
systemu uzdatniania wody – generator dwutlenku
chloru. Wojciech Strzałkowski, specjalista z firmy
ProMinent objaśnia jego działanie. |
Serwis prasowy nr 126
13 - 27 luty 2007
|