23 lutego 2001

GORĄCY TEMAT

Gorącym tematem ostatnich dni jest sprawa przekształcenia zakładu budżetowego Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w spółkę prawa handlowego ZGM Sp. z 0.0. Dyskusja na nadzwyczajnej sesji i komentarze prasowe dotykając ważnych kwestii zasiały dużo niepokoju, szczególnie wśród lokatorów mieszkań komunalnych. O wyjaśnienie, ważkich społecznie kwestii, poprosiliśmy burmistrza Jerzego Wiśniewskiego i dyrektora ZGM Andrzeja Kozłowskiego.

"Jakie dokumenty zabezpieczają interesy mieszkańców...?"

Pytań było więcej, odpowiem na nie w dalszej części. Te akurat dotykają zagadnień związanych ze statutowym obowiązkiem gminy mówiącym o zabezpieczeniu potrzeb mieszkaniowych. Wyjaśnialiśmy je już wcześniej. Teraz postaram się wyjaśnienia rozszerzyć. Zasady polityki mieszkaniowej Gminy zostały przyjęte uchwałami Rady Miejskiej ( uchwała z dnia 28 lutego 2000 roku w sprawie zasad gospodarowania zasobem mieszkaniowym gminy Oborniki Śląskie oraz kryteriów wyboru osób, z którymi umowy najmu powinny być zawierane w pierwszej kolejności). Tam, między innymi, zawarte są zapisy mówiące o prawie pierwokupu najemcy, zniżkach i bonifikatach przy wykupywaniu mieszkań na własność, itd. Ta uchwała obowiązuje w dalszym ciągu i będzie obowiązywać spółkę, jako następcę prawnego zakładu budżetowego. Odpowiednie zapisy aktu założycielskiego spółki gwarantują realizowanie obowiązku Gminy. Mówi o tym par.6 p.6: "Realizowanie polityki mieszkaniowej Gminy w zakresie określonym uchwałami Rady Miejskiej". Na ostatnim posiedzeniu Zarządu Gminy postanowiliśmy przekazać sprawę do Komisji Gospodarki Komunalnej. Przekażemy jej wszystkie materiały dotyczące zagadnienia. Niech radni przepracują zapisy dotychczasowe i zastanowią się czy je zmieniać. Zdaniem Zarządu przyjęte, wcześniejszymi uchwałami Rady i Zarządu, zasady polityki mieszkaniowej są dobre i sprawdzają się w praktyce. Proponujemy zwiększenie upustów dla lokatorów kupujących swoje mieszkania.

Sposób zabezpieczenia majątku Gminy - przekazanego do spółki - również obwarowany jest stosownymi zapisami aktu założycielskiego. Akt założycielski będzie przedmiotem obrad wszystkich Komisji Rady Miejskiej. Po recenzjach Komisji możemy wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia.

 "Czy spółka zapewni zarządzanie mniej kosztowne, a oszczędności zagospodaruje dla dobra mieszkańców gminy?"

Jeżeli spółka jest poddana przepisom kodeksu spółek handlowych czyli prawom gospodarki wolnorynkowej, to żeby utrzymać się na rynku musi być konkurencyjna w stosunku do innych, świadczących podobne usługi. Jak obniżyć koszty ? Choćby przez przetargi na wykonywanie usług, ale od tego spółka ma zarząd i radę nadzorczą. Pozyskane oszczędności muszą być przeznaczane na rewitalizację zasobu mieszkaniowego, co również gwarantują zapisy aktu założycielskiego. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że wychodząc naprzeciw postulatom Radnych, na ostatnim posiedzeniu Zarządu postanowiliśmy akt założycielski spółki przekazać do recenzji wszystkim komisjom Rady Miejskiej.

"Kto będzie rozpatrywał ewentualne skargi na działalność spółki..."

Tak, jak do tej pory Burmistrz, który będzie ewentualne skargi przedstawiał Zgromadzeniu Wspólników.

".. i jakie możliwości będą mieli radni egzekwowania praw mieszkańców?"

Prawa i obowiązki mieszkańców zapisane są w umowach najmu sporządzanych na podstawie ustawy na najmie. W razie nieprzestrzegania praw mieszkańców w ustawie jest określony tryb ich dochodzenia.

Ponadto dokumenty związane z polityką mieszkaniową gminy chroniące interesy mieszkańców są przyjmowane uchwałami Rady. Stawki czynszu w mieszkaniach komunalnych i socjalnych są i będą przyjmowane uchwałami Rady. To jest realny wpływ Radnych na egzekwowanie praw mieszkańców. Poza tym w dalszym ciągu będą przyznawane dodatki mieszkaniowe dla najuboższych najemców.

Reasumując, należy stwierdzić, że utworzenie spółki ZGM nie zmieni sytuacji najemców mieszkań komunalnych i socjalnych - sensie zagrożenia ich statusu, a wręcz powinna ulec poprawie. Przekształcenie ZGM powinno doprowadzić do bardziej racjonalnej, ekonomicznej i oszczędnej gospodarki mieszkaniowej opartej na zasadach gospodarki wolnorynkowej. Taka sytuacja powinna spowodować, poprzez odpisy amortyzacyjne od powierzonego majątku, zwiększenie środków na remonty i modernizację zasobu mieszkaniowego, a także partycypację i udział w budowie mieszkań socjalnych, przy okazji budowy w systemie Towarzystwa Budownictwa Społecznego .

Spółka ma takie zamiary i się do tego powoli przygotowuje aby wspólnie z gminą powołać TBS i wreszcie rozpocząć budowę nowych mieszkań.

Odnośnie komentarzy prasowych...

Jako przewodniczący Zarządu nie mogę zgodzić się ze stanowiskiem o niewłaściwej kolejności podejmowanych przez nas działań. Zarząd nim podjął decyzję o restrukturyzacji ZGM, zapoznał się z oceną zasobów Gminy, najpilniejszych potrzeb w zakresie remontów i inwestycji, skonfrontował to z możliwościami finansowymi gminy i doszedł do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem tego problemu - w sytuacji braku dostatecznych środków na remonty i budowy mieszkań komunalnych - będzie utworzenie spółki i wyposażenie jej w majątek czyli narzędzie umożliwiające normalne funkcjonowanie na rynku.

Jednocześnie Zarząd jest przekonany, że najlepszą formą zadbania o budynki i lokale komunalne jest forma własności. Stąd też proponujemy sprzedaż lokali na rzecz najemców z zastosowaniem dodatkowych bonifikat.

Naszą intencją jest, aby jak najwięcej majątku w Gminie miało swojego właściciela, a nasze zakłady budżetowe, zamiast czekać na dotacje z budżetu Gminy, powinny działać, jako samodzielne podmioty gospodarcze, które przez pomnażanie przekazanego majątku, dysponować będą środkami potrzebnymi do rozwoju i konkurencji w gospodarce wolnorynkowej.

Notowała: Romana Obrocka

 

Serwis prasowy nr 46
23 lutego 2001

Serwis prasowy nr 45
9 lutego 2001

Serwis prasowy nr 44
2 lutego 2001