nowy naglowek

Strona główna   Gmina   Rada Miejska   Urzad Miejski   Gminne Jednostki Organizacyjne

Geografia   Historia miasta   Kultura i sztuka   Turystyka i rekreacja   Oferta inwestycyjna   Teleadresy
 

14 Listopad 2012

      
    

Obchody Święta Niepodległości w Obornikach Śląskich

 

11 listopada 2012 roku przy obornickim obelisku odbyły się obchody upamiętniające 94 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Święto to jest symbolem miłości ojczyzny, walki o wolność, wiary i zwycięstwa. Dlatego też tak wielu mieszkańców, władze miasta oraz przedstawicieli różnych środowisk społeczności lokalnej przybyło, aby oddać hołd tym, którzy poświęcili swoje życie, abyśmy my mogli żyć w wolnym kraju.
Słowo wstępne skierował do zebranych Pan Henryk Sielicki – Prezes Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych , który przedstawił historię walk Polaków o niepodległość.

Fot. Przemowa Henryka Sielickiego

Burmistrz Obornik Śląskich Sławomir Błażewski podkreślił wagę tej uroczystości oraz wspomniał naszych rodaków, którzy nie stracili ducha wiary  i wierzyli, że nasza ojczyzna będzie wolnym krajem jeżeli tylko rodzice i nauczyciele będą uczyli dzieci jak być Polakami.

Fot. Wystąpienie Burmistrza Obornik Śląskich Sławomira Błażewskiego

Członek Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Stefan Pomorski wraz z Burmistrzem Sławomirem Błażewskim wręczyli na wniosek koła obornickiego odznaczenie za „popularyzację pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość” Pani Jadwidze Domeredzkiej – nauczycielce języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 3 w Obornikach Śląskich, Elżbiecie Przeor – wiceprezes Banku Spółdzielczego w Obornikach Śląskich, Panu Przemysławowi Andrzejewskiemu – prezesowi Banku Spółdzielczego  i Zastępcy Burmistrza Obornik Śląskich - Karolowi Kosowi.

 

Fot. Wręczanie odznaczeń

Następnie odczytany został Apel Poległych. Kwiaty pod obeliskiem złożyły delegacje wszystkich środowisk naszej gminy, władz samorządowych, szkół, Związku Kombatantów, Związku Nauczycielstwa Polskiego, partii politycznych, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Ochotniczej Straży Pożarnej, Stowarzyszenia Poszkodowanych przez III Rzeszę, instytucje i zakłady pracy z Obornik Śląskich. Wartę honorową pełnili harcerze ze Szkoły Podstawowej nr 2 i 3 w Obornikach Śląskich i Szkoły Podstawowej w Osolinie.

 Fot. Przedstawiciele Związku Kombatantów


Fot. Przedstawiciele władz samorządowych


Fot. Przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego

Fot. Przedstawiciele Stowarzyszenia Poszkodowanych przez III Rzeszę

Po odsłuchaniu Roty wszyscy udali się do Kościoła św. Judy Tadeusza i Antoniego Padewskiego na Mszę Świętą w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem Księdza Kardynała Henryka Gulbinowicza. O godzinie 17.00 w obornickim Ośrodku Kultury odbył się spektakl słowno – muzyczny przygotowany przez uczniów Publicznego Gimnazjum w Obornikach Śląskich pt. „ Msza Wędrującego”.

 

 

 

 

 

 



Test: Monika Salwirak

Zdjęcia: Monika Salwirak, Marek Długosz



Powrót do strony głównej...
Wejście do archiwum wiadomości...
http://maly/oborniki/zpr/styczen_2006/spis_tresci.htm

Serwis prasowy nr 194
Listopad  2012