Strona główna   Gmina   Rada Miejska   Urząd Miejski   Gminne Jednostki Organizacyjne

Geografia   Historia miasta   Kultura i sztuka   Turystyka i rekreacja   Oferta inwestycyjna   Teleadresy
 

Dygresja 4

28 stycznia 2008

Krzysztof Czerkas

NIEBEZPIECZNE ZWIĄZKI WILCZYNA I WROCŁAWIA
lub
Gdzie leży „ matka” Wrocławia?

Hipoteza fantastyczno-naukowa
„ARCHEOLOGIA EKSPERYMENTALNA,
REKONSTRUKCJA HISTORYCZNA – MOŻLIWOŚCI BADAWCZE II”


    Dygresja 4: Wilczyn jest „pranazwą”, związaną z symbolem Wilka
Na Śląsku większość miejscowości ma nazwy o charakterze służebnym, pochodzącym z nadań lub od imion władców. Nazwy służebne, na przykład, to: Oborniki – od obór i hodowli bydła, Kowale –(„Cavalle”) od kawalerii – hodowla koni, Świniary – od chowu trzody, Szewce- wytwarzanie butów. Biskupin to osada służebna katedry wrocławskiej, Szczytniki – osada podmiejska wytwarzająca szczyty (czyli tarcze), Wołów – miasto posiadające ważny przywilej targu bydła itp. Wiele osad ma nazwę Ligota od legatu, czyli nadania. Inne wywodzą się imion właścicieli lub władców: Marcinowo, Pawłów, Borkowice, Przecławice, Malczów, Kraków, Wrocław, Kazimierz.
Są jednak osady o nazwach bardzo starych, istniejących przed powstaniem osad służebnych. Ich miana pochodzą od plemion mieszkających w okolicy lub są owiane tajemnicą np. Trzebnica – to osada znacznego plemienia Trzebowian. Nieznane jest pochodzenie nazwy Uraz, prastarego grodu nad Odrą, podobno po staropolsku i staroczesku „uraz” oznacza trumnę. Słowo Wilczyn może pochodzić od miejsca polowań na wilki, ale wilki żyły wtedy wszędzie i były realnym zagrożeniem dla ludzi.
Kusząca i dość prawdopodobna wydaje się myśl, że osadę nazwano od Ludzi- Wilków, zbójników lub wojowników, posługujących się, dla postrachu, znakiem wilka. Waleczni Wieleci, okryci wilczymi skórami, byli wyznawcami Światowida, który miał chram na Ślęży. Jedynym miejscem, z którego bezpiecznie, bez wchodzenia do kraju wrogich Ślężan, mogli patrzeć na górę Światowida były wzgórza wokół Wilczyna.
Od początków prowadzenia zapisów na Śląsku, czyli z reguły od XIII wieku, większość osad ma praktycznie niezmienione nazwy. Różnice nazewnictwa są drobne i wynikają z użytego w zapisach języka; łaciny, niemieckiego, czeskiego lub polskiego, Ciekawe, że osady zachowały od wieków stałą liczbę ludności, z wyjątkiem miast, które ponad miarę się rozrosły.